پرتغال جدای از اتحادیه اروپا و تحریم‌های یکجانبه آمریکا همکاری گسترده‌تری با ایران داشته باشد

دکتر کواکبیان در دیدار با مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه پرتغال:

پرتغال جدای از اتحادیه اروپا و تحریم‌های یکجانبه آمریکا همکاری گسترده‌تری با ایران داشته باشد

 

دکتر مصطفی کواکبیان، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران ـ پرتغال (دوشنبه، 13 اسفندماه) با جولیو ویله، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه پرتغال دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

مصطفی کواکبیان

 

دکتر مصطفی کواکبیان، رئیس گروه دوستی ایران و پرتغال در ابتدای این دیدار، با اشاره به ارتباطات دیرینه میان دو کشور گفت: «پیشینه مراودات اقتصادی و بازرگانی میان ایران و پرتغال بستر مناسبی را جهت مراودات بیش از پیش فراهم کرده است. وی افزود: مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در راستای ارتقای سطح مبادلات فیمابین حمایت می‌کند.

 

دکتر کواکبیان با مثبت ارزیابی کردن روند تعاملات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و پرتغال افزود: بسترهای فراوانی در بخش‌های مختلف اقتصادی و تجاری میان دو کشور وجود دارد که باید از آن در راستای افزایش تعاملات همکاری‌ها و منافع دو ملت بهره برد. وی در ادامه بر  توسعه و گسترش مناسبات سیاسی و فرهنگی بویژه ارتباطات پارلمانی فیمابین تأکید کرد.

 

دکتر کواکبیان به موضوع توافق برجام و نقض معاهدات بین‌المللی از سوی آمریکا اشاره و اظهار داشت: تحریم و فشارهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مانعی برای تعامل جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها نیست و امید است که پرتغال بدون در نظر گرفتن فشارهای آمریکا، همکاری گسترده‌تری با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پرتغال نسبت به لغو روادید برای دارندگان گذرنامه سیاسی و خدمت میان دو کشور اشاره داشت و خواستار تسهیل روند دریافت روادید عادی میان شهروندان دو کشور شد.

 

جولیو ویله، مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه پرتغال، در ادامه نیز ضمن بر شمردن زمینه‌های مثبت توسعه روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین دو کشور گفت: لیسبون با تأکید بر همکاری‌های مستمر پارلمانی فیمابین، نسبت به گسترش مناسبات دوجانبه میان دو کشور در همه زمینه‌ها تلاش می‌کند و آمادگی لازم برای همکاری در بخشهای مختلف به ویژه تجاری، گردشگری و دانشگاهی را دارد. وی همچنین اظهار داشت: همکاری در بخش لغو روادید سیاسی و خدمت، گامی بسیار موثر برای تقویت روابط دو کشور و افزایش مناسبات فیمابین است.

 


در این دیدار ژائو ژوزه کورته رئال، سفیر پرتغال در تهران نیز حضور داشت و نقطه نظرات خود را بیان کرد.