کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی | دکتر مصطفی کواکبیان | وزیر کشور | وزیر اطلاعات

وزیر کشور پاسخگوی حادثه تروریستی اهواز باشد

دکتر کواکبیان در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

وزیر کشور پاسخگوی حادثه تروریستی اهواز باشد

رئیس مجلس تمایل چندانی ندارد رحمانی فضلی استیضاح شود

 

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: حادثه تروریستی اهواز خیلی جای بحث دارد و وزیر کشور باید به عنوان اولین مسئول امنیتی پاسخگوی این ماجرا باشد و به نمایندگان توضیح دهد.

 

دکتر مصطفی کواکبیان در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: روز سه‌شنبه در جلسه کمیسیون امنیت ملی، وزرای اطلاعات، کشور و مسئولان نظامی، انتظامی و امنیتی حضور داشتند که در آن جلسه یک فیلم ۱۰ دقیقه‌ای از عملیات تروریست‌ها در اهواز پخش شد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از زمان و نحوه ورود نیروهای امنیتی بعد از شروع اقدامات تروریستی ادامه داد: این فیلم ۱۰ دقیقه‌ای نشان داد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی از شورای تامین استان تا مسئولان جایگاه هیچ پیش‌بینی و تدبیری برای برخورد با تروریست‌ها نداشتند. فقر بیش از حد برخی محلات اهواز موجب شد گروهک تروریستی ملقب به «گرگ‌های تنها» از این افراد سربازگیری کند. براساس اطلاعات واصله به این افراد فقیر برای عضویت در این گروهک تروریستی دستمزد ۵۰۰۰ دلاری پیشنهاد می‌شد و ممکن است کشورهای مرتجع منطقه منبع تامین مالی این عملیات بوده باشند، اما از این حادثه هیچ گزارشی توسط مسئولان به مجلس شورای اسلامی داده نشده است.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: جالب‌تر آنکه این فیلم ۱۰ دقیقه‌ای نشان می‌دهد که تا چند دقیقه اول حمله تروریستی عده‌ای فکر می‌کردند تیرها، تیرهای مشقی است و این کارها بخشی از مانور است. حتی بین نگهبانان و فیلمبردار حادثه اهواز صحبتی مبنی بر برقراری تماس با مقامات برای دریافت اجازه شلیک تیر، رد و بدل می‌شد.

این عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس متذکر شد: دستگاه‌های اطلاعاتی تا قبل از این حادثه شاید ده‌ها عملیات تروریستی را خنثی کرده باشند، حتی ممکن است طبق اعلام وزارت اطلاعات ۲۲ نفر نیز بعد از عملیات تروریستی اهواز دستگیر شده باشند، اما بحث این است که در طول ده دقیقه عملیات تروریست‌ها چگونه اینها آزادانه عمل می‌کردند و به بعضی از عزیزان ما حتی تیر خلاص هم می‌زدند.

 

دکتر کواکبیان گفت: به عقیده بنده مهم‌تر از هر مسئولی، وزیر کشور مسئول برقراری امنیت کشور است و شورای امنیت کشور که مقامات مختلفی را در خود دارد نیز باید نسبت به حادثه تروریستی اهواز پاسخگو باشند.

 

وی با انتقاد از رییس مجلس شورای اسلامی ابراز عقیده کرد: فکر می‌کنم رییس مجلس شورای اسلامی تمایل چندانی از پرسیدن سوال و استیضاح از وزیر کشور ندارد. بنده چندین سوال از رحمانی فضلی دارم که در دستور کار کمیسیون شوراها قرار نمی‌گیرد. استیضاح ایشان نیز با وجود داشتن نصاب لازم بیش از دو روز معطل گذاشته شد که برخی نمایندگان امضاهایشان را پس بگیرند، بعد هم که دوباره امضا آوردیم گفتند بعد از عبور از مرحله‌ کمیسیون قابل قبول نیست.

 

وی افزود: البته این رفتار در تناقض با رفتاری است که نسبت به وزرای تعاون و اقتصاد اتفاق افتاد. دیدیم درباره آقای کرباسیان و ربیعی چگونه عمل شد، اما به نظر می‌رسد در این مساله، وزیر کشور ظاهرا مصونیت دارند.

 

دکتر کواکبیان در پایان گفت: نامه‌ای نوشتیم که در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی فیلم ۱۰ دقیقه‌ای پخش شود تا مسئولان ذیربط به مجلس شورای اسلامی بیایند و پاسخ‌گو باشند.