مجلس

نمایندگان مجلس نباید از شفافیت آرای خود بترسند

دکتر کواکبیان در موافقت با طرح مربوط به شفافیت آرای نمایندگان:

نمایندگان مجلس نباید از شفافیت آرای خود بترسند

 

دکتر مصطفی کواکبیان در موافقت با یک فوریت طرح الحاق دو تبصره به ماده 119 آئین‌نامه داخلی مجلس مبنی بر شفافیت آراء نمایندگان گفت: خوشبختانه این طرح از جمله طرح‌هایی است که در مجلس با امضای نمایندگان هر سه جریان سیاسی داخل مجلس همراه شده است.

 

به طوریکه از نوادر موضوعاتی است که در این مجلس است که بنده و حاجی دلیگانی با هم یک طرح را امضا کنیم. ضمن اینکه ایشان هم 130 امضاء برای این طرح جمع‌آوری کردند که تشکر می‌کنم.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: عزیزان، ما چرا باید از شفافیت بترسیم؟ چرا باید از شفافیت واهمه داشته باشیم؟ مگر قبلا که این دستگاه‌های کامپیوتری نبود مشکلی وجود داشت. در مجالس قبلی یا با قیام و قیود و یا با بالا بردن دست‌ها، رای‌گیری صورت می‌گرفت.

 

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه گفت: هرکس رای می‌دهد، باید پای رای خودش هم بایستد افزود: اینکه ما در یک اتاق شیشه‌ای قرار بگیریم از چند منظر مثبت است. هم مشخص می‌شود چه کسانی در جلسات حضور دارند و هم دقت رای را بالا می‌برد و هم اتفاقا جریان‌های سیاسی کشور را به سمت تحزب پیش می‌بردو معلوم می‌شود که هرکسی چطور رای داده و چطور فکر می‌کند. بنده چند بار گفته‌ام، بعضی‌ها با ما عکس سلفی می‌گیرند اما زنبیل‌شان را جای دیگری می‌گذارند.  ما که نمی‌خواهیم مردم را گول بزنیم.

 

دکتر مصطفی کواکبیان اظهار داشت: هرکجا که عکس می‌گیریم، همانجا هم بایستیم و هر جایی که نظر می‌دهیم، نظر خودمان را اعمال کنیم.

 

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: به طور نمونه مثلا یک نفر در مجلس آمده و آقای ظریف را جاسوس تلقی می‌کند! خب باید مشخص شود که چه کسی با این موضوع همراهی می‌کند و چه کسی نمی‌خواهد آن را تایید کند بالاخره باید تا تکلیف همه روشن باشد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: عزیزانی هم امروز در خصوص خارج شدن طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی گفتند که پیام بدی داشت، اتفاقا ما بالاتر حرف می‌زنیم، این طرح به عنوان اعاده اموال نا مشروع بسیار ضعیف بود و حق را به یک سازمان مخصوص می‌داد. اما باید توجه کرد که اگر دستگاهی ضعیف است برویم و آن را تقویت‌ کنیم. قوه قضائیه، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سازمان حسابرسی در شرایط کنونی ضعیف هستند برویم آن را تقویت کنیم.

 

وی در ادامه گفت: عزیزانی که دغدغه مردم را دارند اصلا لاپوشانی نباید برایشان معنا پیدا کند. شفافیت بهترین هنر برای بیان خواسته‌های واقعی مردم است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: بعضی‌ها گفتند که عده‌ای ممکن است به یک طرح رای بدهند و نگران نظارت استصوابی شورای نگهبان باشند. بنده در اینجا با صراحت می‌گویم آن نماینده‌ای که از نظارت شورای نگهبان می‌ترسد، بگذارید رای ندهد. وقتی رایی داد، با قدرت پای رای خودش باید بماند.

 

وی در ادامه در مورد فوریت طرح با توجه به سخنان دکتر فتحی و  با اشاره به اینکه از ابتدای مجلس به دنبال این طرح بودیم گفت: باتوجه به اینکه 2 سال و 3 ماه از مجلس گذشته، امیدوارم هرچه زودتر این طرح تصویب شود چون یک پیام روشن به مردم است که ما همه طرفدار شفافیت هستیم.

 

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس در خاتمه خاطرنشان کرد: اصل شفافیت اقتضا می کند که همه ما رای خودمان را شفاف اعلام کنیم و البته همه نمایندگان هم در این رابطه از مصونیت یکسانی برخوردار باشند.