نشست مردمی پیگیری مشکلات منطقه ۱

جلسه عمومی بررسی مشکلات مردم منطقه ۱ تهران از سلسله جلسات مناطق ۲۲ گانه تهران که با همیاری دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرماندار محترم تهران از سال قبل و به طور منظم برگزار می‌شود، دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷، در مسجد جامع تجریش منطقه ۱ تهران با حضور دبیران شورایاری محلات و مسئولین اجرایی منطقه 1، سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات، پروانه مافی، علیرضا محجوب و عبدالرضا هاشمزایی نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست ابتدا دبیران شورایاری  و شهروندان منطقه به بیان مشکلات عمده و مسائل شهری موجود در محلات منطقه ۱ تهران پرداختند. بساط گستران و دست فروشان خیابان‌های اصلی میدان تجریش، عدم وجود پارکینگ‌های عمومی باتوجه به نیاز منطقه و نظافت شهری از جمله مشکلات بیان شده توسط مردم این منطقه بود.

 

دکتر مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با اشاره به صحبت‌های سخیف اخیر «ترامپ» گفت: ما هیچ نگرانی نداریم و کسانی که نگرانی دارند توجه داشته باشند که ما برجام را بهم نخواهیم زد، مگر اینکه احساس کنیم منافعی در آن نداریم که در این صورت وقت را تلف نخواهیم کرد. ما در موضوع برجام بسیار خوب عمل کردیم، برجام مختص دولت و دستگاه دیپلماسی نبود بلکه کل نظام به دنبال این توافق بود، چرا که آن شرایط ما را ذیل منشور هفتم سازمان ملل می‌برد.

وی افزود: هفت قطعنامه تحریمی علیه ما صادر شده بود که براساس این قطعنامه‌ها هر لحظه می‌توانستند قانونا براساس شورای امنیت به ما حمله نظامی کنند، البته به لطف همت و ایستادگی مردم و نیروهای نظامی به جایی رسیدیم که ۵+۱ حاضر به مذاکره و توافق برجام شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: ترامپ از ابتدا از سه چیز ناراحت بود، اول اینکه چرا موضوع موشکی در برجام نیست، موضوع دیگر ۱۰ ساله بودن توافق که از نظر ترامپ مدت کمی است و در نهایت بازدید از مراکز نظامی که امکان پذیر نیست. ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود بارها وعده برهم زدن این توافق را داده بود و شرایط برایش فراهم شد.

دکتر کواکبیان افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری هم اکنون در حال مذاکره با سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه هستیم، چراکه روسیه و چین اجمالا خروج آمریکا را محکوم و موضع خود را اعلام کرده اند. دکتر ظریف درحال مذاکره با سه کشور اروپایی از طرف نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و اگر به این نتیجه برسیم که این سه کشور حاضر به ایستادگی در مقابل فشار‌های آمریکا هستند این توافق را ادامه خواهیم داد.

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی گفت: ما به هیچ کشوری تکیه نداریم، تکیه ما تنها بر خداوند متعال و مردم است. به روسیه نیز اگر تکیه کنیم در صورتی که منافع بزرگتری داشته باشد ما را رها خواهد کرد، بنابراین به قدرت‌های اروپایی نیز نمی‌توان اعتماد کرد. البته قصد خروج از توافق هم نداریم چرا که تحریم مشکلات خود را دارد و ممکن است ما را به دوره «محمودآقا» باز گرداند.
وی با اشاه به دوره تحریم افزود: دوره ای بود که نفت بیش از ۵۰۰هزار بشکه فروخته نمی‌شد و بابک زنجانی باید نفت را می‌فروخت، تحریم‌ها را دور می‌زد و پول‌ها را نیز برنمی‌گرداند.

دکتر کواکبیان خاطرنشان کرد: بعضی از وضعیت فعلی ذوق زده می‌گویند «دیدید گفتیم قرار است اینطور شود؟»، قطعا ما هنوز هم قصد خروج از برجام را نداریم اما متاسفانه فردی مانند ترامپ پیدا شده که پیش‌بینی ناپذیر است و حتی اطرافیانش نیز توانایی پیش‌بینی تصمیمات وی را ندارند.

نماینده مردم تهران،ری و شمیرانات  در مجلس افزود: امروز یوم النکبه بود، ۷۰ سال قبل در چنین روزی دولت اسرائیل رسما اعلام موجودیت کرد و اشغال را بر مردم مظلوم فلسطین تحمیل کرد. حوادث امروز در فلسطین ۴۷ شهید و بیش از ۲۰۰۰ زخمی برجای گذاشته است. بازگشت حق فلسطینیان است و چاره ای جز راهپیمایی بازگشت ندارند چراکه شاهد هماهنگی برخی کشورهای ظالم عرب با صهیونیست‌ها هستند.

وی افزود: در اول انقلاب می‌گفتیم «مرگ بر سه مفسدین، کارتر و سادات و بگین» حال باید بگوییم «ترامپ و سلمان و بنیامین». همه دنیا از دیوانه بازی‌ها ترامپ ناراحت است و امیدواریم با وحدت و همدلی مردم و مسئولین و تدابیر مقام معظم رهبری از این پیچ تاریخی عبور کنیم که قطعا خواهیم کرد. آثار ایستادگی ما امروز در کاهش قیمت دلار و سکه نمایان شد.

عضو شورای ساماندهی امور پایتخت تصریح کرد: برای ساماندهی بساط گستران و دست فروشان باید فکری کرد و مکانی جهت کسب درآمد آن‌ها اختصاص یابد. البته منطقه ۱ از نظر مسائل شهری نسبت به سایر مناطق در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و باید پولی که از منطقه ۱ گرفته می‌شود خرج همین منطقه نیز بشود.