دکتر مصطفی کواکبیان | خانه احزاب

قانونی شدن رای به فهرست احزاب، مهمترین تحول انتخاباتی پس از انقلاب است

دبیرکل حزب مردم سالاری در نشست مجمع عمومی خانه احزاب با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات:

قانونی شدن رای به فهرست احزاب، مهمترین تحول انتخاباتی پس از انقلاب است

خانه احزاب نشست با سران قوا و مقام رهبری را پیگیری کند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به یارانه 15 میلیارد تومانی که در بودجه سال 1398 برای خانه احزاب در نظر گرفته شده، گفت: این 15 میلیارد تومان که با مشکلاتی پیگیری و مصوب شد باید از سوی خانه احزاب برای تخصیص و جذب آن مجدانه پیگیری کرد.

دکتر مصطفی کواکبیان در گردهمایی مجمع عمومی خانه احزاب ایران که صبح پنجشنبه در محل وزارت کشور برگزار شد، بیان کرد: دولت یک لایحه جامع انتخابات به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است. باید توجه کنیم آنچه اکنون در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی است لایحه جامع انتخابات نیست بلکه طرح استانی شدن انتخابات است.

وی ادامه داد: در این طرح استانی شدن برای نخستین‌بار پس از 40 سال اتفاق تازه‌ای رخ داده است. وقتی افراد به پای صندوق‌های رای می‌روند می‌توانند در کنار نام اشخاص لیست احزاب را هم بنویسند. باید توجه کنیم که این موضوع برای احزاب مطلب مهمی است. در این طرح به گونه‌ای بیان شده است که هر شخص در حوزه انتخابیه خود 15 درصد رای بیاورد و در استان خود نیز بالاترین رای را کسب کند، می‌تواند به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند. لذا قانونی شدن رای به فهرست احزاب مهمترین تحول انتخابات پس از انقلاب است.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از مواد این طرح را به کمیسیون ارجاع دادیم تا این مواد را با آن لایحه جامع انتخابات دولت تطبیق دهند. اگر شورای نگهبان طرح استانی‌شدن انتخابات را تایید کند هم جایگاه پارلمان یک قدم به بالاتر می‌رود و هم جایگاه دموکراسی ارتقاء پیدا می‌کند و هم نگاه بخشی و جزیی نگری از نماینده برای این‌که به موضوعاتی همچون آسفالت و لوله‌کشی بپردازد برداشته می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: البته در این طرح پیشنهاداتی است که اگر هر شخص 40 درصد آرا را در حوزه فرعی کسب کند دیگر نیازی نیست در حوزه انتخابیه اصلی استان وارد شود. از دیگر موضوعات، موضوع تناسبی شدن انتخابات است که مرکز پژوهش های شورای نگهبان هم بر آن اصرار دارد. برای مثال اگر یک حزب 40 درصد رای کسب کرده و حزب دیگری 30 درصد رای هر کدام از این احزاب به اندازه آرایی که کسب کرده‌اند باید بتوانند به صورت تناسبی در مجلس شورای اسلامی نماینده داشته باشند که البته در حال بحث هستیم.

وی در پایان تاکید کرد: من از کسانی که در خانه احزاب رای می‌آورند خواهش می‌کنم که به فکر جدی تقویت احزاب باشند. ما با خون جگر 15 میلیارد یارانه 1398 را گنجاندیم. لذا شورای مرکزی باید از این پول حراست کند تا این یارانه به موقع تخصیص پیدا کند. آقای کمالی اشاره کردند که ما فقط با رییس مجلس شورای اسلامی ملاقات کردیم، اما من می‌گویم چرا با رییس جمهور و رییس قوه قضاییه  این ملاقات انجام نمی‌شود. من می‌خواهم مقام معظم رهبری وقتی هم برای احزاب قائل شوند تا دوستان خدمت ایشان شرفیاب شوند و از بیانات ایشان کسب فیض کنند. لذا خانه احزاب باید نشست با سران قوا و مقام رهبری را پیگیری کند.