غوغای راهپیمایی اربعین حرکت خودجوش مردمی است و به دولت و حکومت ربطی ندارد

دکتر کواکبیان در جمع عزاداران حسینی(ع) به مناسبت اربعین:

غوغای راهپیمایی اربعین حرکت خودجوش مردمی است و به دولت و حکومت ربطی ندارد

 

شعار حسینی دادن و رفتار شمری داشتن با هم سازگار نیست
دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که به مناسبت مراسم اربعین حسینی و در اولین سالگرد پیر غلام آقا اباعبدالله الحسین (ع) شادروان حاج ذبیح‌الله صمیمیان در مسجد سیدالشهدای سمنان سخن می‌گفت به تفصیل در مورد فضایل شهدای کربلا و ویژگی‌های اربعین سخنرانی کرد.
وی در این مراسم که با حضور آشناگر استاندار، معاونان سیاسی و عمرانی استانداری، احمد همتی نماینده مردم سمنان و مسئولان دستگاه‌های اجرایی، اعضای بنیاد توسعه و جمع کثیری از مردم برگزار شد ابتدا در مورد حسن خلق و خوشرویی و تواضع و مردمداری مرحوم صمیمیان نکاتی را یادآور شد. آنگاه با بیان روایتی از امام حسن عسکری(ع) به پنج علامت مومن مبنی بر انجام نمازهای پنجاه و یک رکعتی و سر را برای سجده به خاک مالیدن و بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در نمازهای ظهر و عصر و انگشتری به دست راست داشتن و زیارت اربعین سیدالشهدا اشاره کرد و گفت: عده‌ای تصور می‌کنند زیارت اربعین سالار شهیدان صرفا همان خواندن زیارت اربعین از روی کتب ادعیه و مفاتیح الجنان است بلکه باید باور کرد که زیارت اربعین نوعی حرکت و اقدام است تا علامت واقعی مومن بروز و ظهور داشته باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حرکت راهپیمایان اربعین در چهار مرز چذابه- خسروی، شلمچه و مهران گفت: گفته می‌شود تعداد زائران ایرانی امسال از مرز سه میلیون نفر گذشته است و البته بالای 95 درصد از اینها از طریق زمینی حرکت می‌کنند که فقط 35 درصد با وسایل عمومی سفر کرده‌اند و بقیه با خودروهای شخصی خودشان عازم شده‌اند.
رئیس فراکسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عده‌ای به این کار انتقاد نموده و طوری جلوه می‌دهند که گویا حکومت و دولت، مردم را برای این راهپیمایی مجبور می‌سازد در حالی که همه می‌دانیم این حرکت صد‌درصد خودجوش بوده و ربطی به دولت و حکومت ندارد. البته باید از دستگاه‌های اجرایی که تسهیل حرکت زائران را موجب می‌شوند تشکر کنیم اما همه باید بدانند چه اصل حرکت زائران و چه حتی راهپیمایی جاماندگان از اربعین براساس تقاضای خود مردم است و هنر دولتمردان این است که موانع را بردارند که ان‌شاءالله به نحو احسن انجام شود.
دکتر کواکبیان در پایان با اشاره به اهداف نهضت امام حسین(ع) گفت: شعار حسینی دادن و اخلاق شمری داشتن با هم سازگاری ندارد. وی بر تاثیر قدرت مانور ده‌ها میلیونی عاشقان امام حسین (ع) تاکید کرد و گفت: مفهوم زنده ماندن اسلام به واسطه قیام امام حسین(ع) را با همین موضوعات می‌توان فهمید.