عدم پایبندی اروپا به برجام موجب تداوم کاهش تعهدات ایران خواهد بود

دکتر کواکبیان در نشست دور دوم بررسی مشکلات منطقه ۹ در مسجد علی اکبر (ع) محله استاد معین؛

عدم پایبندی اروپا به برجام موجب تداوم کاهش تعهدات ایران خواهد بود

حل مشکل ورزشگاه شهید نوروزی و برج آزادی از اولویت های منطقه ۹ است

دور دوم نشست رسیدگی به مشکلات منطقه ۹ از سلسله جلسات رسیدگی به مشکلات مناطق ۲۲گانه تهران روز سه شنبه ۱۴آ بان ۹۸ در مسجد علی اکبر(ع) محله استاد معین برگزار شد.

این نشست با حضور جمعی از ساکنین منطقه ۹ ، سرکار خانم پروانه مافی، حجت الاسلام مازنی و علیرضا محجوب نمایندگان مردم تهران در مجلسشورای اسلامی، عیسی فرهادی فرماندار تهران، غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، مفاخریان شهردار منطقه ۹ و جمعی از مسئولینادارات دولتی و نهادهای اجرایی و همچنین شورایاران و دبیران شورایاری محلات منطقه ۹ برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مردمی امام جماعت مسجد علی اکبر(ع) طی سخنانی از حضور مسئولین در میان مردم تشکر کرده و خواهان رسیدگی به درخواستهای مردمی و رفع مشکلات اصلی شهر شد.

دبیران شورایاری مناطق به بیان مسايل و مشکلات اصلی منطقه ۹ پرداختند، مواردی از جمله موضوع ورزشگاه شهید نوروزی و برج آزادی  بازگشاییشاهراه های منطقه همچون بزرگراه یادگار امام (ره) بازگشایی زیرگذر استادمعین، کمبود سرانه های آموزشی، فرهنگی و ورزشی، لزوم تخصیص زمینجهت احداث کلانتری در راستای تامین امنیت محلات، وضعیت نابسامان برخی از واحدهای ورزشی و مجتمع های تفریحی منطقه ، حضور معتادینمتجاهر در برخی معابر شهری از جمله مسايل مطرح شده توسط شورایاران منطقه ۹ بود.

عده ای از شهروندان و ساکنین منطقه و یک نفر به نمایندگی از بانوان منطقه نیز در ابتدا و در ساعات میانی جلسه به بیان دغدغه ها و درد دل با مسئولینپرداختند که با پاسخ نمایندگان مجلس و فرماندار تهران همراه بود.

دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری ، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تسلیت ایام شهادت امام حسن عسکری(ع) گفت:

امام حسن عسکری در حدیثی فرمودند : قُولُوا لِلنّاسِ کلهم حُسْناً، مُؤْمِنُهُمْ وَ مُخالِفُهُمْ، أمَّا الْمُؤْمِنُونَ فَیَبْسِطُ لَهُمْ وَجْهَهُ، وَ أمَّا الْمُخالِفُونَ فَیُکَلِّمُهُمْ بِالْمُداراهِلاِجْتِذابِهِمْ إلَی الاْیِمانِ

امام حسن عسکریعلیه السلامفرمودند : با دوست و دشمن خوش گفتار و خوش برخورد باشید، امّا با دوستان مؤمن به عنوان یک وظیفه که باید همیشهنسبت به یکدیگر با چهره‌ای شاداب برخورد نمایید، امّا نسبت به مخالفین به جهت مدارا و جذب به اسلام و احکام آن.

دکتر کواکبیان افزود: در طول چهل سال گذشته این نوع جلسات بی سابقه بوده و در این دوره این ابتکار انجام شده است که انصافا گره های فراوانی ازمشکلات تهران گشوده است.

وی افزود: تلاش خوبی از تیم مدیریت شهری از جمله جناب مفاخریان شاهدیم و امیدواریم وضعیت منطقه ۹ با تلاش روز افزون تیم مدیریت شهری بهبودیابد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ این جلسات برای حل مشکلات مردم استالبته لازم است نکاتی را خطاب بهغرب بگوییم، متاسفانه اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند و  گام چهارم را برخواهیم داشت زیرا عدم پایبندی اروپا به برجام موجب تداوم کاهش تعهداتایران خواهد بود.

رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس افزود: کاخ الیزه اعلام کرد از فردا منافقین را در خاک خود نخواهد پذیرفت، البته این مهم است اما درشرایط فعلی مسائل مهم تری وجود دارد که باید توسط اروپایی ها اجرا شود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: قرار است در فوردو حدود ۲هزار کیلو گاز UF6 گازدهی شود اما با همین گام هنوز از برجام خارج نشده ایم ولی هیچتعهدی به مواردی که اعلام کرده ایم نداریم. جالب است در روزهایی که ترامپ از مذاکره دم میزند دو سری جدید تحریم علیه ساخت و ساز و کارگرانساختمانی و تحریم ۱۰ شخصیت ایرانی از جمله برخی کارکنان بیت رهبری و نظامیان اعلان کرده که نشان می دهد این فرد تعادل ندارد. و حقیقتا آقایترامپ مصداق حدیث امام حسن عسکری (ع) است که فرمودند قلب فرد احمق در دهان او است

عضو شورای ساماندهی امور پایتخت گفت: مردم این منطقه فکر می کنند نظام جمهوری اسلامی پس از ۴۰ سال یک کارآمدی از خود نشان دهد و بتواندوضعیت ورزشگاه های این منطقه از جمله ورزشگاه شهید نوروزی را ساماندهی کند.

دکتر کواکبیان با اشاره به یکی از مشکلات اصلی منطقه و ملک شخصی که ورزشگاهی در آن قرار دارد با ذکر داستان سمره بن جندب گفت: سمرة بنجندب یک اصله درخت خرما در باغ یکی از انصار داشت. خانه مسکونی مرد انصاری که زن و بچه اش در آنجا به سر می بردند همان دم در باغ بود. سمره گاهی می آمد و از نخله خود خبر می گرفت یا از آن خرما می چید. و البته طبق قانون اسلام «حق» داشت که در آن خانه رفت و آمد نماید و به درختخود رسیدگی کند. اما چون ایجاد مزاحمت برای دیگران داشت با دستور پیامبر اکرم (ص) آن درخت قطع شد و موضوع فیصله یافت. لذا امروز ما میتوانیم از طریق بودجه دولتی یا بخش خصوصی به سرعت مشکل مالکان را حل کنیم.

دکتر مصطفی کواکبیان گفت: یکی از مشکلات بسیار مهم برج آزادی است که هیچ کار مفیدی برای آن انجام نشده است. مردم منطقه ۹ باید از مزایایفرهنگی و مالی این برج بهره مند شوند و اینکه به هرحال نماد تهران است.

وی خاطرنشان کرد: با وزارت فرهنگ و ارشاد و همه مسئولین مربوط از جمله فرمانداری هماهنگی خواهیم کرد تا برج آزادی از وضعیت فعلی خارج شده ومنافع آن به مردم منطقه ۹ و  تهران برسد.

آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران در ادامه این نشست گفت: در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۶ اولین جلسه مربوط به منطقه ۹ را برگزار کردیم که منجر بهنشست مشترک با نمایندگان مجلس و مسئولین دستگاه های اجرایی در فرمانداری تهران و در نهایت اخذ مصوباتی برای این منطقه شد.

معاون فرماندار تهران خاطرنشان کردتا رسیدن تک تک مصوبات منطقه ۹ به نتیجه مطلوب پیگیر هستیم.

مفاخریان شهردار منطقه ۹ در ادامه این نشست گفت: همه مردم و مسئولان به گسترش مراکز ورزشی و فرهنگی علاقمند هستند  ، اما محدودیت شهرداریدر مالکیت زمین و همچنین محدودیت بودجه شهرداری موجب شده توانایی شهرداری در احداث مجموعه های جدید فرهنگی و ورزشی محدود باشد.

وی افزود: در حال حاضر مجموعه هایی همچون علی پور ودر حال خدمت رسانی به شهروندان هستند اما در خصوص مجموعه ورزشی شهید نوروزی بهدلیل شخصی بودن ملک و وجود ۱۹ نفر ورثه در پرونده امکان احیای این مجموعه وجود ندارد.

شهردار منطقه ۹ افزود:‌ متاسفانه منطقه ۹ فاقد سالن سینماست که در مجموعه عظیم فرهنگی ورزشی تفریحی در حال ساخت در منطقه ۹ اضافه شدنسالن سینما به منطقه دیده شده است.

مفاخریان ابراز کرد: با اینکه کمترین بودجه را در میان مناطق ۲۲ گانه تهران داریم پیشرفت های فراوانی صورت گرفته و در حوزه زیرساختی، بهسازیمعابر و گذرهای شهری تلاش های فراوانی داشته و داریم که هم اکنون نیز ادامه دارد.

در ادامه این نشست سرکار خانم پروانه مافی با تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام حسن عسکری (َع) گفت: لازم می دانم از امام جماعت این مسجد کهاز بزرگان سیاسی هستند و امشب نیز در برگزاری این جلسه همراه ما بودند تشکر کنم.

وی افزود: یکی از مهم ترین دغدغه های مردم منطقه ۹ تکمیل طرح یادگار امام (ره) است.

مافی افزود: این چالش مهم در طرح یادگار امام (ره) باید حل شود و اگر قرار به کمک گرفتن از مدیران ارشد کشور است از شورایاران می خواهیم به مانمایندگان اطلاع دهند.

پروانه مافی گفت: دقت و شناسایی درست بافت های فرسوده رخ نداده و در فرآیند شناسایی پیشین بخش بزرگی از بافت های فرسوده در طرح به عنوانبافت فرسوده محاسبه نشده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای تصریح کرد: مشکل عمده مردم در این منطقه ورزشگاه ها است. البته حل این مشکل از توان ما و شهرداری به تنهاییخارج است و در شرایط اقتصادی کنونی امکان پذیر نیست.

مافی خاطرنشان کرد: منطقه ۹ در میان مناطق تهران منطقه مظلومی است چرا که مدیریت شهری تهران این منطقه را در اولویت خود قرار نداده و آلودگیصوتی، آلودگی هوا و عوامل مزاحمی از این دست در این منطقه فراوان است.

حجت الاسلام مازنی دیگر نماینده مجلس در ادامه جلسه گفت: محدودیت های فراوانی در وضع و اجرای قوانین وجود دارد که دست مجریان قانون وقانونگذاران را در مواردی بسته است. مردم گرفتار هستند و ما مسئولین در این روزهای سخت باید صدای مردم باشیم.

مازنی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون اساسی ما نمایندگان شما در مجلس شورای اسلامی وظیفه داریم قانونگذاری کنیم و همچنین بر اجرای قوانیننظارت کنیم. این جلسات که به ابتکار نمایندگان تهران در دوره دهم مجلس شورای اسلامی آغاز شد نیز در همین راستاست که بتوانیم از نزدیک بادرخواست ها و مشکلات مردم آشنا شویم تا خوب قانونگذاری کنیم و از نزدیک بر اجرای قوانین توسط دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری نظارت کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد و چون مواد مخدر همچون اسحله و دارو از تجارت های اصلی جهاناست همواره مشکل اعتیاد و وجود مواد مخدر در ایران دامنگیر ما است. حضور معتادین متجاهر در این منطقه نیز از همین موضوع ریشه می گیرد که ازنیروی انتظامی می خواهیم نسبت به جمع آوری معتادین متجاهر جدی تر عمل کند.

محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ با وجود تلاش های فراوان ما هنوز نتوانسته ایم تکلیف قانونی شورایاری ها را روشن کنیم اماتلاش می کنیم  و در موارد فراوانی نیز با همین روند مواجهیم. نمی توان از نماینده مجلس توقع انجام کاری اجرایی داشت چرا که اساسا وظیفه نمایندگانمجلس اجرایی نیست بلکه قانونگذاری است.

وی تصریح کرد: آسیب های اجتماعی در منطقه ۹ شرایط نامطلوبی دارد و تاکید ما در این منطقه توجه بیشتر به حوزه آسیب های اجتماعی و رسیدگی بهوضعیت اجتماعی و فرهنگی منطقه است.

نماینده مردم تهران، ری ، اسلامشهر،  شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ تصورم این است که در این جلسات متعهد می شویم کسانی کهمی توانند شهرداری و شورایاری ها را کمک کنند به میدان بیایند و در صورتی که این همکاری بین دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری وجود داشته باشدمشکلات مطرح شده در این گونه جلسات به حداقل خواهد رسید.

عیسی فرهادی فرماندار تهران در ادامه این نشست با تسلیت ایام شهادت امام حسن عسکری (ع) گفت: دیروز کلیپی پخش شد که از مردم در خصوصاینکه چه کشوری صد سال پیش چندین میلیون نفر از جمعیتش را از دست داده که از حدود ۲۰ نفر یک نفر می دانست این کشور ایران بود.

وی افزود: کمتر کسی می داند در طول جنگ جهانی اول و با توطئه انگلیس قحطی مصنوعی ایجاد شد که منجر به مرگ مظلومانه نیمی از جمعیت ایرانشد. امروز به واسطه وجود مردمی چون شما با وجود همه کارشکنی های استکبار ایران سرافراز ایستاده است.

فرماندار تهران خاطرنشان کرد: ۲ منطقه دیگر باقی مانده که جلسات مربوط به آن ها برگزار نشده البته این دور دوم جلسات عمومی است و با پیگیری هایحاصل از دور اول جلسات ، جلسات فرمانداری و استانداری تهران گره های فراوانی از مشکلات تهران بزرگ باز شد.