دکتر مصطفی کواکبیان | مجلس شورای اسلامی

ظاهرا مسوولان ذی ربط و وزارت راه و شهرسازی هیچ دغدغه‌ای برای ساماندهی امور پایتخت ندارند

دکتر کواکبیان عضو شورای ساماندهی امور پایتخت در سوال از عباس آخوندی:

ظاهرا مسوولان ذی ربط و وزارت راه و شهرسازی هیچ دغدغه‌ای برای ساماندهی امور پایتخت ندارند

مافیا و اخلالگران اقتصادی و مفسدان فی الارض را در چهارراه‌ استانبول به دار بکشید تا مردم آرامش خاطر پیدا کنند

 

 

نماینده مردم تهران گفت: رئیس محترم قوه قضاییه می‌فرماید دست‌های مافیا پشت سر افزایش نرخ سکه و دلار است. خب چند نفر از این مفسدان فی‌الارض را بیاورید و چهارراه استانبول که مرکز دلارفروشی است در برابر چشم مردم به جوخه دار بکشید تا مردم آرامش پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار  پارلمانی مردم‌سالاری، مصطفی کواکبیان نماینده مجلس شورای اسلامی در سوال از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس اظهارداشت: آقای آخوندی آنقدر مشغله‌اش زیاد است که فرمود جلسه شورای ساماندهی امور پایتخت در اسفندماه تشکیل شده اما این جلسه 12 دی‌ماه آن هم بعد از اینکه در مهرماه سال گذشته از او سوال کردیم تشکیل شد و الان 8 ماه است که باز یادشان رفته است.

وی افزود: دیشب بنده به یک مسجد در منطقه 6 رفتم که یکی از نمازگزاران بلند شد و گفت آقای کواکبیان آیا شما رویتان می‌شود به مجلس بروید؟ کدام وزارتخانه حرفتان را می‌خواند؟ به ما گفتند شما در همین منطقه 6 ببینید که مردم نمی‌توانند در زمین‌هایشان در اطراف سازمان انرژی اتمی آجر روی آجر بگذارند و در اطراف دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه تهران هم همینگونه است و من گفتم وزارت راه و شهرسازی در طرح تفصیلی نقشه‌ای که می‌دهد به تنها چیزی که توجه نمی‌کند مردم هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من به آقای آخوندی گفتم یک مقدار از وزارتخانه‌تان پایین بیایید تا با هم راه برویم و مشکلات را ببینیم. مردم شریف کن برای خودشان نقشه تفصیلی می‌خواهند اما می‌بینند مجمع تشخیص مصلحت نظام در آنجا برج 20 طبقه می‌سازد ولی اهالی کن 25 سال است که به خواسته‌شان نمی‌رسند. اخیراً نیز مردم کن به همه مسئولین نظام نامه نوشته‌اند و گفته‌اند به داد ما برسید تا قبل از اینکه خدایی نکرده بخواهیم خودجوش کاری انجام دهیم.

دکتر کواکبیان تأکید کرد: چرا ما می‌خواهیم مردم را اذیت کنیم و به فکرشان نیستیم؟ ما در این خصوص قانون داریم و این قانون در مجلس نهم و سال 94 تصویب شده است اما الان وزارت راه و شهرسازی چقدر به فکر تهران است؟

وی تصریح کرد: قرار بود 2 ماه یکبار شورای ساماندهی امور تهران تشکیل جلسه دهد اما چه شد؟ 20 درصد جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند من در ابتدای مجلس دهم گفته بودم تهران را آزاد کنیم تا ایران را آباد کنیم اما چقدر وزارتخانه‌های ما به فکر تهران هستند؟ در زمان وزارت آقای آخوندی چقدر جلوی مهاجرت به تهران گرفته شد؟ چقدر حاشیه‌نشینی در تهران کم شد؟ چقدر با طرح‌های ایشان در حوزه شهرسازی، تهران یک شهر مدرن شده است؟

این نماینده مجلس ادامه داد: اگر در تهران زلزله بیاید در منطقه یک برج‌هایی کنار هم ساخته شده‌اند که یکی دو متر بیشتر فاصله ندارند و یک آمبولانس هم نمی‌تواند از آنجا رد شود. البته همه این امور به دست وزارت راه و شهرسازی نیست اما این وزارتخانه دبیر تشکیل شورای ساماندهی امور پایتخت است و در قانون گفته شده رئیس جمهور، رئیس این شوراست و وقتی نباشد رئیس شورا معاون اول اوست. از طرفی معاون برنامه و بودجه، وزیر راه و شهرسازی، وزرای کشور، اطلاعات، نیرو، رئیس میراث فرهنگی، رئیس حفاظت محیط زیست، رئیس شورای شهر، شهردار تهران، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و تعدادی از نمایندگان مجلس عضو این جلسات هستند.

دکتر کواکبیان در ادامه سخنانش تصریح کرد: مردم مشکلات زیادی از جمله افزایش روز افزون نرخ سکه و ارز دارند اما وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجاره نشینی و افزایش سرسام آور قیمت اجاره چه پاسخی دارد؟ بیایید با مردم صادقانه صحبت کنید.

وی تاکید کرد: رئیس محترم قوه قضاییه می‌فرماید دست‌های مافیا پشت سر افزایش نرخ سکه و دلار است. شما که می‌گویید اینها مفسد فی‌الارض هستند خب چند نفر از این مفسدان فی‌الارض را بیاورید و در خیابان و چهارراه استانبول که مرکز دلارفروشی است در برابر چشم مردم به جوخه دار بکشید تا مردم باور کنند که ما داریم برایشان کار می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در تهران مشکلات متعددی از جمله آلودگی صوتی، آلودگی هوا و قرار گرفتن روی 2 گسل زلزله را داریم که پدر علم زلزله شناسی می‌گوید اگر در تهران زلزله بیاید بهتر است زنده نباشیم چون هیچ امکانی برای فرار از زلزله نیست و تمام متروها از بین می‌رود.

دکتر کواکبیان افزود: آیا وقت مردم در ترافیک سرسام آور تهران برای ما ارزش ندارد؟ آیا بحث کارتن‌خواب‌ها را نباید ساماندهی کرد؟ حداقل 24 هزار معتاد متجاهر در تهران داریم که فقط یک کمپ 10 هزار نفری برای آنها زده شده. آیا نباید آنها را ساماندهی کرد؟ آیا دستفروشان سد معبرکننده برای مسئولین اهمیتی ندارند؟ آیا حمل و نقل عمومی در تهران رو به راه است؟ آیا تهران ام القرای کشورهای اسلامی است؟ آیا مسئولین از صنوف مزاحم در تهران خبر دارند؟ آیا برای صنایع آلاینده فکری شده است؟ آیا برای 3 هزار و 600 هکتار بافت فرسوده در تهران برنامه‌ای داریم؟

نایب رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه گفت: خدا شاهد است که من آقای آخوندی را دوست دارم اما ایشان خیلی برج عاج‌نشین است و یک خرده باید کوتاه بیاید.

وی افزود: از زمان مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی این مشکل در کن وجود داشته است؛ مردم کن می‌گویند توتستان‌ها و باغات ما توسط اتباع بیگانه در حال غارت شدن است و شما به ما اجازه یک دیوارکشی نمی‌دهید اما از آن طرف اجازه می‌دهید که 20 طبقه برج مجمع تشخیص مصلحت نظام ساخته شود؛ مردم می‌گویند ما حاضریم تحریم‌ها را به جان بخریم اما فساد و بی‌عدالتی را تحمل نمی‌کنیم.

کواکبیان با تأکید بر اینکه در همه 22 منطقه تهران و تمامی نواحی حضور یافته و مشاهده کرده است که همه مردم از طرح تفصیلی تهران ناراحتند، گفت: کار که به شورای عالی معماری و شهرسازی می‌رسد قفل می‌شود و انگار که به یک برج غیرقابل عبور رسیده است.

وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور گفت که ما می‌خواهیم مسکن ویژه بسازیم؛ الان ماه مرداد است، وزیر راه و شهرسازی گزارش دهد که در این چند ماه چه اقداماتی برای آن در تهران صورت داده‌اند؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: یکبار به آقای روحانی اظهار داشتم «آقای روحانی! همشهری عزیزم! بجنبید وقت دارد دیر می‌شود»؛ اینکه بگوییم حتماً نماینده سؤال کند تا جلسه تشکیل شود پس وظیفه قانونی شما کجا می‌رود؟ به ویژه وزارت راه که وظیفه دبیری این جلسات را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور دستور داده بود که کمیته‌ای تشکیل شود و بحث انتقال پایتخت سیاسی را پیگیری کند؛ وزیر راه و شهرسازی بگوید برای انتقال پایتخت سیاسی چه کاری صورت گرفته است؟

دکتر کواکبیان گفت: انتقال پایتخت سیاسی پیشکش، برای انتقال پادگان‌های نظامی به بیرون از شهر چه کرده‌اید؟
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من با برخی از مسئولان نظامی در این باره صحبت کردم پاسخ دادند که ما حاضریم؛ وزارت راه بیاید و با ما هماهنگ کند تا پادگان‌ها را به خارج از شهرها انتقال دهیم.

شایان ذکر است پس از آنکه وزیر راه و شهرسازی قول داد که ظرف یک ماه جلسه شورای ساماندهی امور پایتخت را تشکیل دهد کواکبیان از نائب رئیس مجلس خواست که لازم نیست سوال را به رای  بگذارد.