آشنايی با فرهنگ و تربيت اسلامی از دوران کودکی

خانواده مرحوم حاج ملاحاجي کواکبيان از جمله خانواده هاي متدين محله جهاديه شهر سمنان ، پس از احمد و محمود و ابوالقاسم و محمد، نام “مصطفي” را براي پنجمين فرزند پسر خود در اسفند ماه سال ۱۳۴۱ برگزيد و بدين گونه فضاي مذهبي خانواده مذکور، از همان دوران کودکي “مصطفي” را به فرهنگ اسلامي علاقه مند و آشنا ساخت.
مصطفي دوره ابتدايي را در دبستان بوعلي سينا و مقطع راهنمايي را در مدرسه آيت الله کاشاني گذراند و ديپلم رياضي فيزيک خود را در سال ۱۳۵۹ در دبيرستان دکتر شريعتي سمنان اخذ نمود.
وي در سال ۱۳۶۱ ازدواج کرد و هم اکنون صاحب دو فرزند به نام هاي فاطمه و مجيد است

از تأسيس گروه دارالخمينيون تا مسووليت حزب جمهوري اسلامي استان سمنان

پرورش در خانواده مذهبي و کارگري مصطفي کواکبيان را به همراهي با مردم حق طلب آن روزگار در رويارويي با رژيم ستمشاهي فراخواند و علي رغم کمي سن در بسياري از حرکت هاي انقلابي نقش موثري ايفا نمود و هدايت و تنظيم شعارهاي انقلابي مردم را در اکثر تظاهرات ضد استبدادي شهر سمنان بر عهده داشت.

او قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ۳ بار توسط عمال رژيم مستبد شاهنشاهي بازداشت شد و مورد ضرب و شتم زيادي قرار گرفت که البته به دليل کمي سن پرونده وي به دادگاه اطفال منتقل گرديده و مختومه اعلام گرديد.

مصطفي کواکبيان پس از پيروزي شکوهمند ملت غيور ايران بر حکومت جبار پهلوي همگام با مردم انقلابي به عنوان مسوول انجمن اسلامي دبيرستان دکتر شريعتي سمنان، در راه تثبيت انقلاب و نظام اسلامي گام برداشت کما اينکه تأسيس تشکيلات “الخمينيون” که بسياري از اعضاي هسته اوليه آن به مقام رفيع شهادت نايل آمده اند (آن هم قبل از تشکيل سپاه، کميته و حزب) يکي ديگر از فعاليت هاي ايشان در همين راستا بوده است.

مصطفي کواکبيان به دنبال کار تشکيلاتي در انجمن اسلامي دبيرستان شريعتي و گروه “الخمينيون” و با اعتقاد به ضرورت تشکل هاي اسلامي در طول سال هاي ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ به عنوان قائم مقام دبير حزب جمهوري اسلامي در استان سمنان فعاليت هاي عمده و موثري در راستاي اهداف و آرمانهاي والاي انقلاب شکوهمند ملت ايران به رهبري حضرت امام خميني(ره) انجام داد.

در خاطره بسياري از مردم ايران باقي است که حزب جمهوري اسلامي در اين دوران در معرض بيشترين حملات و تهمت هاي مخالفان انقلاب قرار داشت و شخصيت ارزشمندي همچون شهيد آيت الله دکتر بهشتي قدس سره در راس چنين تشکيلاتي سمبلي از مقاومت و سعه صدر بود.
دکتر بهشتي آموزگاري بلند مرتبه و تاثيرگذار براي دوستداران انقلاب به شمار مي رفت که مصطفي کواکبيان افتخار تلمذ از خرمن عظيم آموزه هاي آن بزرگوار را در جريان کلاس هاي درس مواضع حزب داشت.

دو خاطره در دست گرفتن عکس آيت ا… دکتر بهشتي در استاديوم تختي سمنان در مقابل سخنراني بني صدر با حضور بيش از ده هزار جمعيت و فرياد شعار “خميني بت شکن، بت جديد را بشکن” در حسينيه جماران در ملاقات با امام خميني (ره) در اذهان بسياري از شهروندان سمناني باقي است.

حضور مستمر در عرصه ايثارگري و جنگ تحميلي

حضور مکرر و داوطلبانه مصطفي کواکبيان در جبهه هاي ايثار و شهادت آن هم به فاصله ۲۰ روز پس از شروع جنگ تحميلي در کنار خيل عظيم نيروهاي مردمي و بسيجي و شرکت در عمليات مختلف حتي در زمان تحصيل در دانشگاه نشان از همگامي ايشان با مردم حقيقت جوي ايران در راه حفظ استقلال کشور و حراست از دستاوردهاي انقلاب داشت.

شهادت برادر بزرگوارشان “شهيد محمد کواکبيان”، برادر همسر ايشان “شهيد عباس يزدي فر” و بسياري از وابستگان نزديک و مجروح و جانباز شدن خود ايشان در عمليات فتح المبين از افتخاراتي است که در راستاي حفظ دستاوردهاي نظام اسلام نصيب وي گرديده است.

فراگيري تحصيلات عاليه دانشگاهي و حوزوي

مصطفي کواکبيان در سال ۱۳۶۱ در ادامه فعاليت هاي سياسي جامعه آن روز علاقه و تمايل دانشگاهي خود را به رشته علوم سياسي با انصراف از ادامه تحصيل در رشته هاي دندانپزشکي و علوم قضايي نشان داد و وارد دانشگاه امام صادق (ع) گرديد.
وي در طول ۷ سال تحصيلي در اين دانشگاه ، علاوه بر فراگيري علوم دانشگاهي ، بخشي از دروس حوزوي را نيز فراگرفت و اين دروس را تا پايان مرحله سطح نزد آيت الله سيدرضي شيرازي در مسجد شفا تهران به اتمام رساند و همواره مورد توجه اساتيد برجسته علوم حوزوي و دانشگاهي بود.

وي در سال ۱۳۶۹ در مقطع دکتري در دانشگاه تربيت مدرس پذيرفته شد و در سال ۱۳۷۶ با راهنمايي اساتيدي همچون مرحوم آيت الله عميد زنجاني موفق به اخذ مدرک دکتري علوم سياسي با درجه عالي گرديد.

 

آشنايي با امور اداري و اجرايي

دکتر کواکبيان در سال ۱۳۶۷ وارد نخست وزيري شد و به عنوان معاون دفتر ارتباط نخست وزير با ائمه جمعه سراسر کشور مشغول به کار شد و در سال هاي ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۰ در دفتر مشاور عالي رئيس جمهور به عنوان کارشناس و مشاور سياسي دفتر ايشان نسبت به امور اداري و اجرايي کشور وقوف لازم و آشنايي کافي به دست آورد.

سفرهاي تبليغي به خارج از کشور

تسلط کامل دکتر کواکبيان بر زبان هاي عربي و انگليسي موجبات حضورش در کنفرانس هاي بين المللي و سفرهاي تبليغي به خارج از کشور را فراهم نمود.
ايشان در سال ۱۳۶۳ از سوي دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي به کشورهاي ايتاليا، سوريه و ليبي اعزام شد کما اين که در سال ۱۳۶۷ در دهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، عضو ستاد خارجي دهه فجر در زمان تصدي جناب آقاي خاتمي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و در سال هاي ۱۳۶۵، ۱۳۶۶، ۱۳۷۰ و ۱۳۸۵ به حج مشرف گرديد.

او در مراسم حج خونين سال ۶۶ ضمن مصدوميت شديد در اثر حمله مزدوران آل سعود، از سوي نماينده حضرت امام(ره) و سرپرست حجاج ايراني به عنوان بهترين مبلغ زباندان معرفي شد و طي مراسمي مورد تقدير قرار گرفت.

دکتر کواکبيان همچنين در سال ۱۳۷۰ سرپرستي گروهي ۲۵ نفره از اساتيد دانشگاهي و حوزوي و مبلغان را در سفر حج بر عهده داشت که اين گروه از برترين گروه هاي تبليغي در اين سال شناخته شد. شايان ذکر است مسافرت به لبنان، عراق، امارات متحده عربي، ترکيه، مالزي، اندونزي، چين، روسيه، سوئيس، لهستان، يونان، فرانسه، هندوستان و ملاقات با برخي از مقامات کشورهاي مذکور از ديگر اقدامات دکتر کواکبيان بوده است.