همایش مسئولیت اجتماعی | دکتر مصطفی کواکبیان

دکتر کواکبیان در همایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگ سازمانی: نام نیک شهید مدرس در تاریخ به خاطر آن است که مدافع راستین مطالبات مردم بود

دکتر کواکبیان در همایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگ سازمانی :

نام نیک شهید مدرس در تاریخ به خاطر آن است که مدافع راستین مطالبات مردم بود

 

زمامداران جامعه اساسی‌ترین نقش برای ارتقای مسئولیت اجتماعی مردم را دارند

 

 

نماینده اصلاح‌طلب مجلس تاکید کرد: ضعیف‌‌‌ترین فرد جامعه باید بتواند از بالاترین فرد جامعه مطالبه‌‌گری کند. خبرنگاری که وضعیت جامعه را تشریح می‌‌کند، به دادگاه می‌‌خوانیم و او که خلاف کرده را کار نداریم. ‌‌اگر ظریف می‌‌گوید پولشویی است به جای اینکه تشویق شود چرا استیضاح می‌‌کنند؟

 

دکتر مصطفی کواکبیان عصر امروز شنبه در همایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگ سازمانی و تاثیرات آنها بر تعاملات اقتصادی گفت: ما اعتقادمان بر این است که تک تک آحاد مردم بر اساس فرهنگ دینی و آموزه‌‌‌های اسلامی در اجتماع مسئولیت دارند و مسئولیت‌‌‌پذیری برای همگان است. تک تک آنان نقش رهبران جامعه را دارند و باید نسبت به کسانی که در سطح جامعه قرار می‌گیرند همانگونه که پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید (کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته) احساس مسئولیت کنند.

وی با بیان اینکه واقعیت آن است که فرهنگ مسئولیت‌‌‌پذیری و پاسخگو بودن در کشور ما در سطح بالایی نیست، اظهار داشت: برخلاف شعارها و مباحثی که گفته می‌‌‌شود ما در عمل نسبت به جامعه نقصان داریم. روحیه این کار باید در همگان وجود داشته باشد. باید منافع جمعی تقدم بر منافع شخصی داشته باشد. این خیلی مهم است که بسیاری صرفا اطرافیان خود را در نظر می‌‌گیرند و دیگران را فراموش می‌کنند و این مسئله، ما را به پیشرفت نمی‌‌‌رساند. ما تاخیر و عقب ماندگی جدی در این زمینه داریم در حالی که اگر  تقدم منافع جمعی بر منافع فردی وجود داشت حتما هم‌‌افزایی ایجاد می‌‌کرد و از نظر و مشورت دیگران برخوردار می‌‌شدیم و کارهای ما بهتر پیشرفت می‌‌کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: رهبران جامعه باید در این مسئولیت‌‌‌‌‌‌‌پذیری‌‌‌ها الگو باشند و نباید مسئولیت را به گردن دیگران بیندازند و خود فقط مطالبه‌‌‌گر باشند زیرا مردم براساس روایات ما به حاکمان خود شبیه‌‌‌تر هستند تا به پدران خود. یکی از مباحثی که می‌‌‌تواند مسئولیت اجتماعی را تقویت کند، این است که آنهایی که مسئولیت‌‌‌های بیشتری دارند در این زمینه خود پاسخگو‌تر باشند.

دکتر کواکبیان به روز مجلس اشاره و تصریح کرد: حاکمیت قانون مهم است. مدرس پنج دوره در مجلس بود که نامی از خود باقی گذاشت که همه نام او را می‌‌برند چراکه او به فکر منافع خود نبود. اگر منافع شخصی داشت که در تبعید و زندان این سختی‌‌ها را لازم نبود، تحمل کند و سرانجام به شهادت برسد. او صرفا یک منقل گلی و چند استکان چای خوری و چند جلد کتاب بیشتر نداشت و مدافع واقعی مطالبات مردم بود. حاکمیت قانون یک مسئله مهم است که می‌‌‌تواند دستاوردهای بزرگی داشته باشد. آرای نمایندگان باید شفاف باشد. دویست نفر برای فوریت شفافیت آرا امضا می‌‌‌کنند ولی 59 نفر رای می‌‌دهند.

 

همایش مسئولیت اجتماعی | دکتر مصطفی کواکبیان
وی افزود: نکته دیگری که مهم است عدالت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمترین ابزار برای راه انداختن مسئولیت اجتماعی است. چون اگر کسی که در صدر نشسته نخواهد پاسخ بدهد و سطوح پایین جامعه هم انگیزه نداشته باشد، مسئولیت اجتماعی پیش نمی‌‌آید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نیازمند آموزش حقوق شهروندی در کشور هستیم، خاطرنشان کرد: ما واقعا چقدر به حقوق شهروندی تسلط داریم؟ چند روز پیش در سوئیس برای بریدن شاخ گاوها رفراندوم برگزار شد و نتیجه رفراندوم هم به نفع گاوها تمام شد که نباید شاخ‌های آنها بریده شود. چون در آنجا برای نظر شهروند اهمیت قائل هستند. اما ما در بسیاری از مسائل مهم مایل به رفراندوم نیستیم و می‌‌‌گوییم خودمان بلد هستیم و تصمیم می‌‌‌گیریم.

کواکبیان اضافه کرد: اگر سیستم تشویق و تنبیه نباشد، ما به جایی نمی‌‌رسیم. آنهایی که مسئولیت‌‌پذیر هستند اگر بخواهند در قعر جامعه و آنهایی که مسئولیت‌‌پذیر نیستند، بخواهند در صدر باشند مسئولیت اجتماعی رخ نمی‌‌دهد.

وی با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر ابراز داشت: ضعیف‌‌‌ترین فرد جامعه باید بتواند از بالاترین فرد جامعه مطالبه‌‌گری کند. خبرنگاری که وضعیت جامعه را تشریح می‌‌کند، به دادگاه می‌‌خوانیم و او که خلاف کرده را کار نداریم. ‌‌اگر ظریف می‌‌گوید پولشویی است به جای اینکه تشویق شود چرا استیضاح می‌‌کنند؟

شایان ذکر است در این نشست چند تن از مسئولان وزارت راه و شهرسازی و اساتید دانشگاه و سفیر کره جنوبی نیز در مورد اهمیت فرهنگ سازمانی و مسئولیت اجتماعی سخن گفتند.