هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری | دکتر مصطفی کواکبیان

دکتر کواکبیان در هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری : تدارک تنظیم نامه به رهبری برای شکل‌گیری جمهوریت سوم

هفدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری با شعار «تدبیر عملی حکومت؛ لازمه بازگشت امید به ملت» برگزار شد. در این کنگره اعضای شورای مرکزی جدید حزب مردم سالاری انتخاب شده و کنگره، دکتر مصطفی کواکبیان را به عنوان دبیرکل حزب ابقا کرد.

هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری | دکتر مصطفی کواکبیان

دبیرکل حزب مردم‌سالاری ضمن تشکر از هیات رئیسه و حاضران در سالن گفت: معمولا کنگره‌های حزب مردم‌سالاری اسفند ماه برگزار می‌شود، اما امسال به خاطر تطبیق اساسنامه حزب با اساسنامه تیپ کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور با برنامه‌ریزی فشرده در شهریور برگزار شد.

 

 

دکتر کواکبیان با اشاره به اینکه به بیان سه نکته کوتاه اکتفا می‌کنم افزود: خداوند سبحان در قرآن کریم می‌فرماید: «از عنایت خداوند جز قوم کافر کسی نا امید نیست» زیرا انسان به امید زنده است و ما هم به فضل الهی به روح و بشارت الهی زنده هستیم و ادامه حیات می‌دهیم.

 

هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری | دکتر مصطفی کواکبیانوی افزود: از سخنرانان انواع بحث‌ها را شنیدیم و اینکه ناامیدی به وجود آمده است، اما به اعتقاد من اگر ما خوب عمل کنیم ناامیدی وجود ندارد و جامعه ما آنقدر سرافراز و سرزنده است که همه این سختی‌ها و مشکلات را می‌تواند پشت سر بگذارد.

به گفته دبیر کل حزب مردم‌سالاری در ساختار کنونی و سیستم حاکم و ارگان موجود نظام جمهوری اسلامی باید اصلاحات و تغییراتی جدی صورت بگیرد. ما از این اصلاح و تغییر به عنوان طرح جمهوریت سوم یاد می‌کنیم که برگرفته از 5 جمهوریت فرانسه است،  قانون اساسی کشور ما هم به نوعی برمبنای جمهوریت فرانسه نوشته شده است؛ یعنی نه کاملا ریاست‌جمهوری و نه کاملا پارلمانی، «نیمه ریاستی و نیمه پارلمانی».

وی خاطر نشان کرد: در زمان حیات حضرت امام خمینی(ره) جمهوریت اول را تجربه کردیم و خود امام(ره) هم پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کردند که جمهوریت دوم در کشور شکل بگیرد و لذا قانون اساسی تغییر کرد و بازنگری قانون اساسی انجام شد.

دکتر کواکبیان با اشاره به اینکه نامه‌ای در تدارک تنظیم در دفتر سیاسی حزب مردم‌سالاری است که خدمت مقام معظم رهبری ارئه خواهد شد گفت: از ایشان می‌خواهیم برای بازنگری در قانون اساسی جدید و شکل‌گیری جمهوریت سوم اقدام کنند. البته در این طرح شاخص‌های مختلفی وجود دارد.

 

 

هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری | دکتر مصطفی کواکبیان
نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات با تاکید بر اینکه در این طرح نهادهای انتخاباتی در نظام باید برجستگی ملموس داشته باشند و حتما نهادهای انتصابی باید پاسخگو باشند افزود: متاسفانه در حال حاضر نهادهای انتصابی  چندان پاسخگو نیستند.

دکتر کواکبیان با بیان اینکه دخالت مسئولان نظامی در عرصه سیاست و اقتصاد و تصمیم‌گیری‌ها باید حذف شود اظهار داشت: نه تنها مقاماتی که در قانون منع به کارگیری بازنشستگان به آنها اشاره شده است بلکه بسیاری از عزیزان سالخورده باید به اتاق فکر بروند و استراحت کنند. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای خبرگان و شورای نگهبان هم باید به این قانون عمل کنند. تنها زمانی این موارد عملی خواهد شد که مقام رهبری فرمان این تحول را صادر بفرمایند.

وی افزود: ما تغییر سیاست‌ها و رویکردها در عرصه داخلی و بین‌المللی را لازم می‌دانیم. چهل سال انتخابات کشور ما به همین شکل بوده و هنوز انتخابات حزبی را تجربه نکرده‌ایم؛ دولت نیز هیچوقت نمی‌خواهد به صورت جدی لایحه جامع انتخاباتی را به مجلس ارائه دهد. من بارها گفته‌ام که باید قانون احزاب، انتخابات و امنیت اجتماعات تغییر کند، صداوسیمای خصوصی و همه این موارد در قالب نامه برای شکل‌گیری جمهوریت سوم در حال تنظیم است.

 

هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری | دکتر مصطفی کواکبیان
وی با تاکید بر اینکه مبارزه عملی با فساد باید صورت گیرد گفت: قانون مبارزه با فساد در کشور باید عملیاتی باشد تا مردم اقناع شوند. مبارزه عملی با فساد این نیست که مدیرعامل ثامن‌الحجج با این همه فساد اقتصادی و رانت‌خواری که حتی در جلسات کلت همراه داشته ۱۵ سال حکم بگیرد. نمی‌دانید این شخص چقدر به اقتصاد ایران ضربه زده است. دولت مقدار زیادی خط اعتباری قائل شده تا مشکل امثال موسسه ثامن الحجج رفع و رجوع شوند و مردم آرام شوند.

دکتر کواکبیان با اشاره به اینکه باهم تعارف نکنیم، قوه قضائیه نشان داده است حال مبارزه با فساد را به طور جدی را ندارد گفت: سازمان جدید مبارزه با فساد و جرایم اقتصادی مطرح شده، این طرح خوب است، اما وقتی موضوع نیاز به تشکیل یک سازمان جدید مطرح می‌شود به معنی عدم کارآیی و بی‌خاصیت بودن سازمان بازرسی کل کشور است. یعنی دیوان محاسبات وابسته به مجلس و سازمان حسابرسی ریاست جمهوری بی‌خاصیت هستند. اگر این‌ها کارکرد‌های خود را داشته باشند چرا باید سازمان جدید ایجاد شود.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه در طرح شفافیت آرا مجلس خوب عمل نکرد گفت: این که می‌گویم حزب لازم است در مملکت به همین دلیل است، 180 نفر اعلام می‌کنند که آرا نمایندگان باید شفاف بشود اما فقط 59 نفر رای می‌دهند. مردم چه قضاوتی از ما دارند.

وی دلیل این اتفاق را ترس نمایندگان دانست و خاطر نشان کرد: برخی نمایندگان در مخالفت با این طرح به نظارت استصوابی شورای نگهبان اشاره کرده‌اند، چرا باید نظارت استصوابی به گونه‌ای باشد که نمایندگان را از شفافیت بترساند؟ برخی دیگر هم که پشتشان به کوه گرم است از قضاوت مردم می‌ترسند. ترس هر دو گروه باید بریزد. نمایندگان مجلس باید شهامت داشته باشد، نه از نهادهای قدرت بترسند و نه از افکار پوپولیستی که در جامعه وجود دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان سه راه حل دارند پیش رو دارند گفت: اول اینکه اصلاح‌طلبان باید از این طیف وسیع که ساخته‌اند منسجم شوند، اتحاد لازم را داشته باشند؛ راهکارها هم تدارک دیده شده است.

 

به گفته وی دوم اینکه باید از هر اقدامی که مردم را از صحنه خارج می‌کند، جلوگیری شود تا مردم بازهم پای صندوق آرا بیایند. بله اصولگراها هستند که حتی اگر مردم رای ندهند به قدرت می‌رسند. اصولگراها با حداقل رای موفق می‌شوند. اگر بالای 50 درصد در انتخابات شرکت کنند اصولگرا‌ها رای ندارند. ما باید کاری کنیم که اصلاح‌طلب و اصولگرا باهم پای صندوق بیایند.

وی با اشاره به لزوم یکسان تلقی نشدن مواضع دولت و اصلاح‌طلبان به عنوان راه حل سوم و با تاکید براینکه پارسال از طرح پارلمان اصلاحات رونمایی شد که شورای هماهنگی اصلاحات با 30 حزب آن را پذیرفت گفت: در دفتر سیاسی شورای هماهنگی هم این بحث در جریان است. دفتر سیاسی شورای هماهنگی اعلام کرده ۳۰ حزب اصلاح‌طلب هرکدام ۱۵ نفر مجموعا ۶۰۰ نفر برای پارلمان اصلاحات تصویب شده‌اند. البته علاوه بر احزاب، از فعالان سیاسی، وزرا و نمایندگان ادوار هم دعوت خواهد شد. طرح منسجمی است که ۶۰۰ عضو خواهد داشت که بعد از نهایی شدن در شورای هماهنگی اعلام خواهد شد.

 

دکتر کواکبیان افزود: خدا را شاکر هستم که بگویم در حزب مردم‌سالاری در بیش از ۲2۸ شهرستان دفتر ایجاد کرده‌ایم. در ۳۱ استان شورای اجرایی کامل شده است و حدود ۲۸ شاخه حزبی فعال وجود دارد. ۱۰ کمیته اجرایی فعال داریم و جلسات دفتر سیاسی هر پانزده روز یکبار به صورت منظم برگزار می‌شود. شورای مرکزی هرماه جلسه دارد، نشست دبیران استانی و شاخه‌های حزبی هر ۳ ماهه در جریان است. برنامه‌ریزی حزب نیز در جلسه دورن تشکیلاتی انجام خواهد شد.