دکتر مصطفی کواکبیان | جلسه عمومی دور دوم بررسی مشکلات منطقه ۱۵

دکتر کواکبیان در نشست عمومی دور دوم بررسی مشکلات منطقه 15: مردم با تبعیض مخالفند اما مشکلات را تحمل می کنند اگر صادقانه با آنان سخن بگوییم

دکتر کواکبیان در نشست عمومی دور دوم بررسی مشکلات منطقه 15:

مردم با تبعیض مخالفند اما مشکلات را تحمل می کنند اگر صادقانه با آنان سخن بگوییم

 

دور دوم نشست بررسی و رفع مشکلات مناطق ٢٢گانه تهران در مسجد المهدی (ع) منطقه ۱۵ تهران با حضور مردم اين منطقه، اعضا و دبیران شوراياری‌ها، فریده اولادقباد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، عيسی فرهادی فرماندار تهران، آرام معاون فنی عمرانی شورای شهر و همچنين وحیدرضا محمدی شهردار منطقه ۱۵ برگزار شد.

در اين نشست که با پيگيری دکتر مصطفی کواکبيان و هماهنگی مجمع امید تهران و با حمايت فرمانداری تهران تشکيل می‌شود مردم و اعضای شوراياری‌ها از مشکلات باقیﻣﺎنده و حل نشده و مسائل جديد پيش آمده در منطقه ۱۵ گفتند و مسئولين اجرايی گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کردند.

مشکلاتی همچون برخی پروژه های ملی که به دلیل بودجه کم و عدم اجرای آن ها مشکلاتی برای منطقه ۱۵ ایجاد شده و نیاز به تصمیم گیری در سطح ملی دارند، عدم وجود مدیریت واحد شهری و دوباره کاری ها در روند مدیریت شهری منطقه ۱۵، حضور بسیار پررنگ معتادان متجاهر و فروشندگان مواد مخدر صنعتی در سطح منطقه ، مشکلات امنیتی معابر منطقه به دلیل حضور معتادین و مواد فروشان و کمبود کلانتری از جمله مسائل مطرح شده توسط اعضا و دبیران شورایاری منطقه ۱۵ بود.

در ادامه این نشست حسینی رئیس آموزش و پرورش منطقه ۱۵ گفت: کمبود فضای آموزشی و محرومیت مدارس درمنطقه ۱۵ از مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم. البته خوشبختانه شورایاری ها و مدیران مدارس در نقش خیر ظاهر شده و با توجه به اینکه دانش آموزان “کودک کار” در این منطقه زیاد هستند؛ در خصوص بهداشت و سایر مسائل آن ها کمک هایی انجام می دهند.

وی افزود: با وجود این محرومیت ها در پیشرفت تحصیلی از بهترین مناطق هستیم. بیش از ۷کشور خارجی از پژوهشسرایی که در منطقه ۱۵ واقع است بازدید نموده و حدود ۲۳۰ اختراع ثبت شده دانش آموزی داریم.

سپس سرکلانتر منطقه در خصوص وضعیت امنیتی گفت: جمع آوری معتادین از سطح منطقه ادامه دارد و تا بازپروری کامل آن ها را رها نخواهیم کرد. بساط گستران و میوه فروشان در خیابان شهرزاد مشکلات فراوانی برای مردم ایجاد کرده بودند که با همکاری شهرداری وضعیت تا حدی بهبود یافته است.

غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران در ادامه این نشست مردمی گفت: جلسات مناطق ۲۲ گانه تهران که برای اولین بار توسط دکتر کواکبیان و همراهی برخی نمایندگان مجمع نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر تهران و فرمانداری تهران برگزار شد؛ به جز ۲ منطقه که در حوزه فرمانداری تهران نیست، در ۲۰ منطقه ای که با حضور فرمانداری تهران برگزار شده است ۲۵۳ مصوبه داشتیم.

وی افزود: در نتیجه این جلسات ۱۴۱ مصوبه اجرایی شده و ۱۱۲ مورد نیز در حال اجرا و پیگیری هستند. ۱۸ مصوبه در نتیجه جلسه اداری منطقه ۱۵ به تصویب رسید که ۱۳ مورد از آن ها اجرایی شده و ۵ مورد دیگر نیز در حال پیگیری و اجرا هستند.

معاون فرماندار تهران خاطر نشان کرد: ۱۰ مورد از مصوبات ۱۰۰درصد به اجرا رسیده و تکمیل شده که از جمله آن ها می توان به صدور اسناد شهرک شهید بروجردی و سعیدیه که از سال ۷۲ درگیر مشکلاتی بودند و همچنین برخی اقدامات عمرانی انجام شده در محله مسگر آباد، آغاز عملیات پل سیمان و مشخص شدن پیمانکار آن اشاره کرد.

در ادامه این نشست محمدی شهردار منطقه ۱۵ گفت: از تدبیر و شجاعت دکتر کواکبیان تشکر می کنم که این سنت خوب را گذاشتند و این جلسات را بنا نهادند تا در جریان مشکلات و مسائل مردم مناطق حوزه انتخابیه شان قرار گیرند.

وی افزود: ۱۱درصد ترافیک ورودی تهران مربوط به محور امام رضا(ع) است و بیش از ۴۰ سال تعریض سه راه سیمان بلاتکلیف مانده بود. در جلسه ی قبلی که برگزار شد تکلیف بر اجرای این پل تعیین شده و تعریض سه راه سیمان قبل از ۲۲بهمن پس از مدت ها انجام می شود.

شهردار منطقه ۱۵ خاطرنشان کرد: آمار ها نشان می دهد در سال گذشته علی رغم مشکلات اقتصادی اخیر با تسهیل روند صدور پروانه ۸۸درصد افزایش صدور پروانه ساخت را داریم.

وی تصریح کرد: تعداد دانش آموزان مهاجر افغان که مشغول به تحصیل در مدارس منطقه ۱۵ هستند ۳.۵ برابر زاهدان است که نشان می دهد در خصوص مسائل اجتماعی منطقه ۱۵ باید رسیدگی بیشتری کنیم. از جمله نواحی دارای آسیب های اجتماعی فراوان مینابی و اتابک است که نیاز به رسیدگی های فرهنگی و اجتماعی فوری دارند.

وحیدرضا محمدی درخصوص حمل و نقل عمومی گفت: منطقه ۱۵ با ۶۵۰هزار نفر جمعیت نیاز به مترو دارد. شبکه حمل و نقل عمومی تنها راه برون رفت منطقه ۱۵ از مشکلات ترافیکی و حمل و نقل است. با توجه به تاکید دکتر حناچی به استفاده از حمل و نقل عمومی شخصا روزهای سه شنبه برای رفتن به محل کار از BRT استفاده می کنم.

دکتر عیسی فرهادی فرماندار تهران سخنران بعدی این نشست مردمی بود که سخنان خود را با تبریک ولادت امام حسن عسکری و چهل سالگی انقلاب آغاز کرد و گفت: جمعیت کثیر و ارزشمندی در این مسجد جمع شده و جلسه باشکوهی برگزار شده که از همه بانیان آن تشکر می کنم.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی توفیقات فراوانی در پزشکی ، کشاورزی، سدسازی، صنایع دفاعی ، توزیع آب و برق و گاز و سایر موارد رفاهی به دست آورده است. امروز ۹۵ درصد مردم ایران اسلامی به آب و برق و گاز و امکانات مشابه دسترسی دارند که از ثمرات انقلاب اسلامی است.

معاون استاندار تهران افزود: ۲۰۰ کیلومتر مترو در تهران ایجاد شده و روزانه ۳میلیون نفر می توانند از مترو استفاده کنند که درصورت تکمیل ظرفیت های موجود تا ۷ میلیون نفر امکان استفاده از مترو را خواهند داشت.

آرام معاون فنی عمرانی شورای شهر تهران در ادامه گفت: شبکه فاضلاب منطقه ۱۵ به طول۴۵۰ کیلیومتر است ۴۴۶ کیلومتر آن اجرایی شده و با تکمیل ۴ کیلومتر باقیمانده ۱۰۰ درصد آن انجام می شود که لازم است از آبفای منطقه تشکر ویژه کنیم.

فریده اولاد قباد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: درجمع خواهران مسجد حاضر شدم و دغدغه های خانم های منطقه را شنیدم. یکی از مهم ترین دغدغه های خواهران امنیت بود که معتادین متجاهر و مواد فروشان آن را سلب نموده اند.

وی افزود: نوسازی و مقاوم سازی مدارسی که دارای بافت های قدیمی و فرسوده هستند را با اولویت بندی پیگیری خواهیم کرد تا جان دانش آموزان در خطر قرار نگیرد.

در پایان این نشست دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با گرامیداشت روز ولادت امام حسن عسکری (ع) و یادآوری حدیثی از ایشان گفت: امام حسن عسکری (ع) می فرمایند أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَ اَلْوَرَعِ فِي دِينِكُمْ وَ اَلاِجْتِهَادِ لِلَّهِ وَ صِدْقِ اَلْحَدِيثِ وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَةِ إِلَى مَنِ اِئْتَمَنَكُمْ مِنْ بَرٍّ أَوْ فَاجِرٍ وَ طُولِ اَلسُّجُودِ وَ حُسْنِ اَلْجِوَارِ فَبِهَذَا جَاءَ مُحَمَّدٌ (ص).

امام حسن عسگري عليه السلام به شيعيانش فرمود: شما را سفارش مي كنم به: رعايت تقواي الهي، پيشه كردن پارسايي در دين خود، كوشش بسيار براي خدا، راستگويي، امانت پردازي به كسي كه چيزي به شما سپرده خواه نيكوكار باشد و خواه بدكار، انجام سجده هاي طولاني و خوش همسايگي كه محمد صلي الله عليه و آله بدين روش آمده است.

وی افزود: ایشان به شیعیانشان نصایحی فرمودند که دارای جنبه های فرهنگی، اخلاقی، مذهبی، اجتماعی و… است؛ البته توجه به این نصایح برای مسئولین واجب تر است. از جمله این موارد خداترسی است، چرا که اگر کسی خداترس باشد همواره درنظر دارد که سرسوزنی حق مردم را ضایع نکند.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: واقعا متاسفم گاهی یک موسسه کنکور مشکلی پیدا می کند و مسئولین آن نزد یک مرجع تقلید می روند و مرجع تقلید نیز حکم صادر می کند که مشق شب واجب است درحالیکه مشق شب یک موضوع کارشناسی و مصداق تشخیص موضوع توسط عرف است.

عضو شورای ساماندهی امور پایتخت گفت: ۴۰سال است چنین جلساتی وجود نداشته که با حضور نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر، مسئولین اجرایی برگزار می شود و نمونه ای از مدیریت جامع شهری است. ۲ سال است این جلسات در تهران آغاز شده و امیدواریم بتوانیم گره ای از کار مردم باز کنیم. مصوبات فراوانی در طول همین مدت اجرایی شده که برخی از آن ها مشکلات قدیمی تهران را حل کرده اند.

رئيس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی افزود: صدق الحدیث مربوط به مسئولین است، کسانی که وعده می دهند و به وعده هایشان عمل نمی کنند دروغگو هستند. باید با مردم صادقانه حرف بزنیم و اگر برای حل مشکلی امکانات لازم را نداریم صادقانه به مردم بگوییم ؛ چرا که فطرت مردم پاک است و قطعا قبول خواهند کرد.

دکتر کواکبیان تصریح کرد: درخصوص مسائل امنیتی منطقه پیگیری خواهیم کرد و تا ۱۵ دی ماه کلنگ کلانتری جدید به زمین زده خواهد شد. درخصوص معتادان ۲ بار به همراه تمام نمایندگان تهران از ۱۰ شب تا ۴ صبح در اطراف میدان شوش و هروی را گشتیم و از وضعیت بدی که وجود داشت بازدید داشتیم.  بالغ بر ۳۰هزار نفر معتاد متجاهر در سطح شهر وجود دارند که فقط برای ده هزار نفر از آنان اردوگاه و کمپ معتادان ایجاد شده است و مابقی این افراد در مناطق مختلف پراکنده اند و در بعضی از مناطق فعلا با گرمخانه ها ساماندهی می شوند اما باید برای آن ها فکری کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: این مژده را می دهیم که انتخابات شورایاری ها با پیگیری های انجام شده اسفندماه برگزار می شود. مشکلات فعلی تهران به دلیل گستردگی و پیچیدگی بسیار زیاد بوده و صرفا با شورای شهر قابل پیگیری و رفع نیست و حتما نیاز به کمک و همراهی شورایاری ها دارد. البته راه حل اصلی لایحه جامع مدیریت شهری است که پیگیری های مربوط به آن در جریان است.