دکتر مصطفی کواکبیان | اسلامشهر | جلسه عمومی

دکتر کواکبیان در نشست عمومی بررسی مشکلات اسلامشهر: اگر مجلس CFT را تصویب نمی‌کرد مهلت برای ایران تمدید نمی‌شد و در لیست سیاه قرار می‌گرفتیم

دکتر کواکبیان در نشست عمومی بررسی مشکلات اسلامشهر:

اگر مجلس CFT را تصویب نمی‌کرد مهلت برای ایران تمدید نمی‌شد و در لیست سیاه قرار می‌گرفتیم

 

 

نشست عمومی جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مسئولین و مردم شهرستان اسلامشهر در مسجد ولیعصر (عج) اسلامشهر برگزار شد. در این ملاقات که در راستای دیدارهای عمومی نمایندگان مجلس با مسئولین و مردم مناطق و شهرستان‌های استان تهران برگزار شد ،دکتر مصطفی کواکبیان، دکتر محسن علیجانی زمانی ، دکتر علی نوبخت حقیقی، مهندس غلامرضا حیدری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با حضور درمسجد ولیعصر (عج) اسلامشهر ضمن استماع مشکلات و معضلات موجود در شهر اسلامشهر از زبان مسعود مرسلپور فرماندار اسلامشهر و سایر مسئولین شهرستان، و نمایندگان مردم و اعضای شورای شهر و شهردار اسلامشهر نیز به گفت‌وگو پرداخته و در جریان مشکلات و دغدغه‌های مردم شریف اسلامشهر قرار گرفتند.

در ابتدای این نشست امام جماعت مسجد ولیعصر (عج) برخی از مشکلات و مسائل فرهنگی در اسلامشهر را بیان کرد.

 

 

علائی رئیس شورای شهر اسلامشهر گفت: در طول یک سال در دوره پنجم شورای شهر اقداماتی انجام شده که به صورت تیتر وار به آن‌ها اشاره می‌کنم، عقد قرار داد پروژه تقاطع غیر همسطح میدان نماز که یکی از خواسته‌های اصلی مردم بود به کمک قرارگاه خاتم الانبیا،  بازگشایی محور سوسنگرد و بازگشایی دسترسی به احمد آباد، تعریض محور میدان نماز، اهدای مجوز اضافه شدن ۵۰ دستگاه به ناوگان پیر و کهنه اتوبوسرانی اسلامشهر، احداث دوربرگردان در جاده ساوه، تعمیر و روپوش آسفالت برخی از معابر شهری اسلامشهر، راه اندازی اورژانس اجتماعی، تجهیز برخی امکانات آتش‌نشانی، نصب روشنایی جاده احمد آباد که یکی از کارهای بزرگ این دوره از شورای شهر اسلامشهر بود، ایجاد سازمان امور میادین و دام برخی از اقدامات انجام شده است. 

رئیس شورای شهر اسلامشهر گفت: بار تهران در المپیک آسیایی جاکارتا به دوش مردم اسلامشهر بود و یک سوم مدال‌های رنگارنگ آسیایی کسب شده توسط قهرمانان اسلامشهری کسب شد. در این نشست حسین طلا شهردار اسلامشهر در طی سخنانی با بیان مطالبات مجموعه مدیریت شهری اسلامشهر از نمایندگان گفت: موضوع مترو یک بحث قدیمی ۱۰ ساله است، که سالیان سال در بودجه کشور ردیف داشته و دستگاه متولی آن شهرداری تهران بوده است، اما از آنجا که اعتبارات به میزان کافی نبوده شهرداری تهران هیچ گاه ورود نکرد، قانونا هم نمی‌توانست بودجه تهران را برای اسلامشهر هزینه کند.

 

وی افزود: به همین دلیل با هماهنگی با وزیر کشور و معاون عمرانی وی قرار شد، شهرداری اسلامشهر مجری مترو این شهر شود، تا امروز اتفاقی که افتاده این است، که مجوز سازمان مترو اسلامشهر دریافت و مصوبات لازم از شورای شهر اخذ شده و چهارشنبه گذشته شهرداری اسلامشهر قرارداد لازم را با پیمانکار برای اجرای حدود 5/10 کیلومتر مترو از انتهای خط آزادگان تا میدان نماز اسلامشهر منعقد شده است، که تنها تونل مترو حدود ۴۵۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

 

شهردار اسلامشهر گفت: بخشی از این اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده و بخشی از عوارض اخذ شده شهرداری اسلامشهر تامین می‌شود، اما هنوز دستگاه مجری این طرح به ما ابلاغ نشده است، مسئولان بالادستی معتقدند، شهرداری اسلامشهر توانایی اجرای این پروژه را ندارد، اما بنده به شما عرض کنم، اگر صبح از سوی سازمان مدیریت به ما ابلاغ شود، یک روز بعد قرارداد به پیمانکار ابلاغ شده و عملیات اجرایی مترو آغاز می‌شود.

 

طلا با بیان این که احداث تونل مترو ۳ سال به طول خواهد انجامید، افزود: از سازمان مدیریت تقاضا داریم، که ابلاغ دستگاه متولی را به ما انجام دهد.

 

شهردار اسلامشهر در بخش دیگری از سخنان خود بر انتقالی شدن خط مترو از اسلامشهر به مترو آزادگان تاکید کرد و خطاب به نمایندگان افزود: برخی از دوستان در شهرداری تهران معتقدند، که شهرداری اسلامشهر باید با مترو شهروندان را به انتهای خط آزادگان برساند و در آن مکان شهروندان پیاده شده و سوار مترو خط آزادگان شوند، در حالی که این امر منطقی نیست، باید مسافران بدون پیاده شدن وارد خط آزادگان شوند و این خط تبادلی نبوده و انتقالی باشد، که نظر شهردار تهران نیز مثبت است.

 

وی با اشاره به این که در اسلامشهر فاضلاب ناشی از روشویی و حمام در معابر آمده و یا وارد چاه می‌شود، گفت: این امر باعث جاری شدن فاضلاب در سطح شهر اسلامشهر می‌شود، که این امر در زمستان به مراتب بدتر است، چرا که آب‌های سطحی نیز به این فاضلاب اضافه می‌شود و عملا شاهد یک به هم ریختگی در سطح شهر خواهیم بود، که نیاز است، اعتباری برای اصلاح شبکه فاضلاب اسلامشهر در نظر گرفته شود.

 

طلا تاریکی معابر را یکی از مشکلات مردم در اسلامشهر دانست و خطاب به نمایندگان افزود: فکر می‌کنم، بنیه شرکت برق اسلامشهر قوی نیست، روشنایی معابر با شرکت برق است، اما توان این کار را ندارند، البته کمک‌هایی از سوی شورای شهر اسلامشهر به این امر شده است، اما پاسخگو نیست، می‌بایست، توانیز اعتبارات مناسبی برای روشنایی معابر اسلامشهر در نظر بگیرد.

 

شهردار اسلامشهر تغییر قیمت‌های اخیر به واسطه تغییر نرخ ارز را مورد اشاره قرار داد و گفت: این تغییر قیمت‌ها سبب شده که ارزش آن چه ما برای اعتبارات عمرانی در نظر گرفتیم، کاهش پیدا کند، به عنوان مثال قیمت سیمان، میل گرد آهن تاکنون ۵ بار تغییر پیدا کرده و قیمت قیر تا یک ماه در بورس نامشخص بود، می‌بایست اعتباراتی برای جبران تغییر نرخ ارز از مجموعه اعتبارات عمرانی برای شهرداری اسلامشهر در نظر گرفته شود.

 

مسعود مرسلپور فرماندار اسلامشهر  طی سخنانی گفت: باید تمام سعی خود را بکنیم، که زندگی مردم در رفاه، آسایش و امنیت باشد، اما گاهی اوقات برخی معادلات جهانی و منطقه ای این تلاش‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد، ملت ما نیز به دلیل آزادی خواهی و استقلال طلبی دشمنان متعددی دارد، در دوران جنگ تحمیلی و دیگر مشکلات توانستیم، از مشکلات سربلند بیرون بیاییم.

وی افزود: امروز همه ما در هر بخشی دغدغه مشکلات مردم و مسائل مختلف را داریم، اما قطعا این پیچ تاریخی را نیز با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت و لازمه این امر، یکپارچگی و وحدت در عمل است.

 

فرماندار اسلامشهر گفت: نباید برنامه‌های خود را به دلیل مشکلات موجود متوقف کنیم، خیر، باید با انرژی پیش رفته و از مردم نیز کمک بگیریم، شرایط فعلی و سختی‌های موجود موقتی و گذرا است. وی با بیان این که وزن و نیاز مردم اسلامشهر با امکانات موجود تطابق ندارد، گفت: البته خدمات بیشمار و موثری در ۴۰ سال گذشته پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده است، که باید برای مردم تبیین شود، به عنوان مثال اگر کمک دولت نبود، شهرداری‌ها قادر به ارائه خدمات و حتی پرداخت حقوق و مزایای کارمندان خود نبودند، در حوزه صنعت با وجود فعالیت ۶ هزار و ۷۳۲ کارخانه و کارگاه در اسلامشهر، کم ترین مشکل را داشتیم، در حوزه عمران و آبادی در بخش‌های مختلف اقدامات مناسبی انجام شده که تا ایام الله دهه فجر تبیین خواهد شد.

 

در ادامه این نشست علی نوبخت حقیقی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: واگذاری اجرای پروژه مترو از شهرداری تهران به شهرداری اسلامشهر خارج از نوبت توسط مسئولین فنی این پروژه‌ها برگزار می‌شود، ما از توانمندی شهرداری اسلامشهر برای اجرای پروژه مترو استقبال می‌کنیم، چرا که این شهرداری بیشتر از شهرداری تهران برای این پروژه دل می‌سوزاند.

 

رئيس سابق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت:‌  پس از موافقت هیات دولت با واگذاری احداث بیمارستان اسلامشهر از وزارت مسکن و شهرسازی به وزارت بهداشت و درمان در حال حاضر عملیات اجرائی این بیمارستان روی ریل قرار گرفته و با سرعت خوبی در حال انجام است.

 

وی افزود: برای تامین نیروهای انسانی بهداشتی در اسلامشهر با وزیر بهداشت رایزنی خواهیم کرد، تا نیاز این منطقه به نیروی انسانی متخصص رفع شود. وی در خصوص مطالبات بهداشتی مردم منطقه نیز گفت: طرح تحول سلامت کمک بزرگی برای اجرای طرح‌های بهداشتی در کشور است، چرا که برخی هزینه‌ها برای بیماران برای مردم سخت بود.

 

در ادامه این نشست مردمی مهندس غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت: بازدیدها مکرری از شهرستان اسلامشهر داشتیم و شاهد زحمات فرماندار و شهردار محترم در جهت رضایت مردم هستیم.

 

وی افزود: برگزاری این جلسات در تهران که وسعت بسیار زیادی دارد دشوار است که به همت دکتر مصطفی کواکبیان و با همراهی مجمع نمایندگان تهران پیگیر ادامه این جلسات و خروجی‌ها عملی آن هستیم.

 

حیدری خاطرنشان کرد: امیدواریم کشور ایران و ملت ایران از مشکلات و خطرات کنونی به سلامت عبور کند، ایران وطن ماست و یکپارچگی خاک ایران برای ما دارای ارزش بسیار زیادی است. خدا را شاکریم که امنیت کلی ما برقرار است و ترقه بازی‌هایی هم که گاه انجام می‌شود گذرا است.

 

دکتر محسن علیجانی زمانی نماینده مجلس گفت:‌  همه مسئولین اعم از مدیران دولتی و دستگاه‌های خدماتی و شهری به همراه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر برای حل مشکلات و مسائل اسلامشهر باید متحد شویم و دست به دست هم دهیم.

 

وی افزود: با پیگیری‌های نمایندگان و دستور دولت مقرر شد با تامین اعتبار ۱۲هزار میلیارد تومانی بسته‌های حمایتی به مبلغ ۶۰۰هزار تومان در دو نوبت به صورت نقدی و یا غیر نقدی پرداخت شود. همچنین با تخصیص ۱۰میلیارد دلارجهت تامین اقلام دارویی و اولیه اقداماتی در این خصوص نیز انجام شده است.

 

این نماینده تهران گفت: در شرایط حساس فعلی به بازرگانی فعال و پویا نیاز داریم تا برای تامین نیاز‌های مردم اقدام کند. آمریکا در شرایط کنونی با تحریم‌ها و جنگ روانی قصد دارد مردم را دچار درد کرده و کاری کند ملت ایران رنج و عذاب را حس کنند که با هوشیاری مجلس و دولت و تامین نیاز‌های مردم از این دوره عبور خواهیم کرد.

 

 

در پایان این نشست دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با تسلیت ایام سوگواری آل الله گفت: امیدوارم پیروان صادقی برای سیدالشهدا (ع) و خاندان عصمت و طهارت باشیم و بتوانیم به مردم خدمت کنیم. انشاالله عزیزانی که سعادت حضور در راهپیمایی اربعین را پیدا می‌کنند به صحت و سلامت برگردند. این راهپیمایی خار بزرگی در چشم دشمنان اهل بیت خواهد بود تا بدانند حداقل ۲۰ میلیون نفر در این راه قدم بر می‌دارند.

وی افزود: امام حسین (ع) فرمودند رجوع مردم به شما از نعمت‌های الهی است، نکند که از این مراجعات آزرده خاطر شوید. باید از شهدای کربلا درس ایستادگی و مقابله با ظلم بگیریم، ظلم از طرف هرکسی که باشد، چه همسایه یا فرماندار و استاندار و وزیر و وکیل، ایستادگی در برابر ظلم واجب است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: چندسالی است که پیگیر موضوع متروی اسلامشهر هستیم و به صورت جدی این موضوع را پیگیری می‌نماییم. جلسه بعد با حضور فرماندار و مسئولین شهری برگزار می‌شود مصوباتی خواهد داشت که بنابر قول استاندار تهران، حکم مصوبه استانداری تهران را داشته و اجرایی خواهد شد.

 

عضو شورای ساماندهی امور پایتخت گفت: اصل طرح مترو اسلامشهر بسیار مهم است که باید با کمک نمایندگان و فرماندار و شهردار اسلامشهر شاهد اجرای مترو اسلامشهر باشیم، امیدوارم تا دهه فجر کلنگ عملیات اجرایی مترو این شهرستان به زمین زده شود.

دکتر مصطفی کواکبیان از برگزاری جلسه ای در ۲ ماه آینده در فرمانداری اسلامشهر خبر داد و افزود: در فرمانداری همه مسئولین شهرستان اسلامشهر حاضر هستند و معضلات این شهرستان بررسی می‌شود و طبق دستور استاندار تهران، مصوبات جلسه فرمانداری حکم مصوبات استانداری را دارد و بسیار مهم است.

 

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، پردیس و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مطالبات مردم اسلامشهر گفت: راه اندازی بیمارستان این شهرستان، سامان دهی اتباع بیگانه ساکن اسلامشهر و دیگر مطالبات باید پیگیری شود.

 

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به اظهار نظر اخیر جهانگیری گفت: این اظهار نظر موجب شد، تا یک موج عظیمی مبنی بر این که معاون اول رییس جمهور قصد استعفا دارد، مطرح شود، اما من با اطمینان می‌گویم، معاون اول رییس جمهور نه استعفا داده و نه استعفا خواهد داد.

 

وی به معرفی وزیر ۴ وزارتخانه توسط رییس جمهور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تمرکز نمایندگان روی بررسی وزرای معرفی شده است و تا یکشنبه تکلیف این وزرا مشخص خواهد شد، امروز همبستگی ضرورت و نیاز کشور ما است، ما با همین وحدت پیروزی‌های فراوانی داشتیم، در دادگاه لایحه رفتیم و شکایت خود را مطرح کردیم، دادگاه حکم موقت به نفع ایران داد، البته ممکن است، طول بکشد، اما همین امر یک پیروزی حقوقی برای جمهوری اسلامی ایران است.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همین بحث ۲ میلیارد دلاری که ما شکایت کردیم، پیروزی دیگری در دادگاه لایحه بود.

 

دکتر کواکبیان به شکست دیپلماتیک اخیر آمریکا اشاره کرد و گفت: امریکا سعی داشت، فروش نفت ایران را به صفر برساند، اما امشب وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد، که نتوانست به این امر دست یابد و تنها می‌توانند فروش نفت ایران را ۲۰ درصد کاهش دهند، این یک اعتراف به شکست است، ترامپ قلدرمآب نامتعادل شکست را چشید و البته کاهش فروش نفت سبب افزایش قیمت هم شد.

 

رئیس فراکسیون دیپلیماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی گفت: علی رغم وجود خباثت‌ها و شیطنت‌های آل سعود و رژیم صهیونیستی گروه اقدام ویژه مالی مهلت پیوستن به FATF  را برای ما چهار ماه دیگر تمدید کرد که یک پیروزی دیپلماتیک به شمار می‌ورد.

 

وی تصریح کرد: البته گروه‌هایی داخل کشور به دنبال دیده نشدن این اخبار و موضوعات هستند اما اگر ما نمایندگان در مجلس CFT  را تصویب نمی‌کردیم این گروه به جای مهلت ایران را به لیست سیاه Black list منتقل می‌کرد که سیستم بانکی کاملا قفل می‌شد.

 

دکتر کواکبیان گفت: در برخورد با سفرای کشور‌ها از جمله دیدار با ۲۸ سفیر همه آن‌ها از اظهارات ترامپ قلدرماب نامتعادل ابراز نارضایتی می‌کردند، کم شدن فروش نفت ایران را هدف گرفته که فشارهایی به مردم وارد شد اما با برنامه‌ریزی برای افزایش تولید و استفاده از سایر منابع می‌توان این تهدید را به فرصت تبدیل کرد.