دیدار دکتر کواکبیان با سفیر انگلستان در ایران

دکتر کواکبیان در دیدار سفیر جدید انگلیس در تهران: بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها از شروط مذاکره با آمریکایی‌ها است

دکتر کواکبیان در دیدار سفیر جدید انگلیس در تهران:

بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها از شروط مذاکره با آمریکایی‌ها است

رابرت مک ایر سفیر جدید انگلیس در تهران با دکتر مصطفی کواکبیان رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس دیدار و گفت‌وگو کرد.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در ابتدای این دیدار بر تقویت گفت وگوهای پارلمانی دو کشور تاکید کرد و گفت: مذاکرات نمایندگان دو ملت، تاثیر زیادی در تسهیل مناسبات فیمابین و رفع سوء تفاهم‌های موجود احتمالی خواهد داشت و لذا ما از گروه دوستی پارلمانی انگلیس برای سفر به ایران دعوت می‌کنیم.

دکتر کواکبیان در ادامه این دیدار با اشاره به لزوم تسریع صدور ویزا برای ایرانیانی که به انگلیس سفر می‌کنند گفت: تعداد زیادی از ایرانیان، متقاضی سفر به انگلیس هستند و تعداد ویزاهای صادره کنونی پاسخگوی این حجم از تقاضا نیست لذا امیدواریم در دوره ماموریت سفیر جدید، تعداد ویزاهای صادره در هفته افزایش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات کشورمان با اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام گفت: از اروپا  انتظار داریم در حمایت از برجام اقدامات عملی و ملموسی انجام دهد و صرفاً به بیانیه و حمایت‌های لفظی اکتفا نشود.

وی افزود: توسعه روابط ایران و اروپا به نفع دو کشور و مانعی در برابر زیاده خواهی ‌های آمریکا خواهد بود.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا و خروج یکجانبه این کشور از پیمان‌های بین‌ المللی از جمله برجام گفت: دولت جدید آمریکا ثابت کرده است نمی‌توان به تعهدات بین المللی این کشور پایبند بود و اعتمادی به دولتمردان آن نیست.

وی افزود: در شرایط کنونی که آمریکا خواستار مذاکره با ایران است، بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های ایران، از جمله شروط لازم برای شروع مذاکرات دو کشور هستند.

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس با تاکید بر رفع مشکلات همکاری دو کشور در سیستم بانکی و لزوم ایجاد شعب بانک‌های ایرانی در لندن خواستار گسترش روابط دو جانبه زمینه‌های مختلف اقتصادی، گردشگری، فرهنگی، دانشگاهی و سیاسی شد و اظهار داشت: انگلستان به عنوان یک کشور قدرتمند اروپا می‌تواند با ارایه راهکارهای عملی در برابر قدرت آمریکا خودش را مستقل نشان دهد.

رابرت مک ایر سفیر انگلیس در تهران نیز ضمن ابراز خرسندی از انجام اولین ملاقات پارلمانی در ایران گفت: سفارت انگلیس در تهران تلاش خود را برای تقویت روابط دوستانه پارلمان‌های دو کشور بکار خواهد گرفت.

وی در ادامه این دیدار گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام در شرایط پیچیده ای قرار گرفتیم اما با این وجود انگلیس قویاً حمایت خود را از برجام اعلام کرده است.

رابرت مک ایر همچنین گفت: انگلیس اقدامات فراوانی برای تداوم برجام انجام داده است و اکنون در حال رایزنی با آمریکایی‌ها هستیم تا مواردی مثل دارو و سایر کالاهای ضروری مردم را از فهرست تحریم‌های ایران خارج کنیم. سفیر انگلیس در تهران در پایان این دیدار گفت: سفارت انگلیس در تهران تلاش خود را به کار گرفته است که تعداد ویزاهای صادره در هفته به دو برابر تعداد کنونی افزایش دهد.