دکتر کواکبیان در دیدار با نماینده مجلس اعیان انگلیس: امیدوارم با تداوم برجام موانع همکاری بانکی ایران و انگلیس برطرف شود

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در دیدار با نماینده مجلس اعیان انگلیس، گفت: اروپا تضمین‌های لازم برای بقای برجام را ارائه کند.

لرد آنتونی سن جان عضو مجلس اعیان انگلیس بعد از ظهر سه‌شنبه، 12تیرماه با دکتر مصطفی کواکبیان رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر کواکبیان در ابتدای این دیدار با اشاره به گفت‌وگوهای برجامی ایران و انگلیس گفت: با توجه به نقش مثبت برجام در تسهیل و تسریع همکاری‌های ایران و اروپا جمهوری اسلامی ایران همچنان متعهد به اجرای تعهدات خود در برجام است.

وی افزود: انتظار می‌رود طرف‌های اروپایی تضمین‌های لازم برای حفظ و بقای برجام را ارائه کنند.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در ادامه این دیدار با اشاره به رفتارهای خلاف حقوق بین‌الملل رییس جمهور آمریکا، گفت: رییس جمهور آمریکا در مدت مسئولیتش نشان داده که هیچ اعتقادی به معاهدات و توافقات بین‌المللی ندارد بنابراین کشورهای اروپایی نباید با دنباله روی از این کشور منافع خود را قربانی کنند.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس افزود: با توجه به اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا از اهمیت خاصی برای دو طرف برخوردار است، امیدواریم با تداوم برجام موانع بانکی این همکاری‌ها نیز برطرف شود. کواکبیان افزایش و تسهیل صدور ویزا را از جمله موارد مهم در تقویت همکاری دو طرف برشمرد و گفت: تسهیل صدور ویزا می‌تواند همکاری‌های اقتصادی و گردشگری میان دو کشور را ارتقا دهد و پشتوانه محکمی برای روابط دو ملت با یکدیگر باشد.

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس افزود: ایران آمادگی پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری انگلیسی را به‌ویژه  در مباحث مربوط به شرکت‌های دانش بنیان  که از اهداف سفر آقای لردآنتونی سن جان می‌باشد دارد

وی در پایان با اشاره به حاکمیت دموکراسی در ایران و بی بدیل بودن مردم‌سالاری ایران در منطقه گفت: سیاستمداران و کشورهای اروپایی که شعار دموکراسی، مردم سالاری و حقوق بشر سر می‌دهند باید واقعیت ایران را دریابند و ایران را با سایر کشورهای منطقه که حتی انتخابات آزادی ندارند، مقایسه نکنند.

زهرا ساعی نماینده تبریز و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز با حضور در این دیدار ضمن اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و اروپا گفت: تداوم برجام با تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو طرف در ارتباط است و بر یکدیگر تاثیر مستقیم دارند.

وی افزود: امیدواریم انگلیس در کنار سایر کشورهای اروپایی با تداوم برجام برای حفظ دستاوردهای آن تلاش نماید.

ساعی تصریح کرد: جوانان ایرانی در حوزه‌های علمی و فناوری‌های نوین به پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای دست پیدا کرده اند که می‌تواند اساس خوبی برای تقویت همکاری‌های دو طرف باشند.

لرد آنتونی سن جان عضو مجلس اعیان انگلیس نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: اولین سفرم به تهران من را با این واقعیت مواجه ساخت که آنچه در رسانه‌ها در مورد ایران نشان داده می‌شود با واقعیت متفاوت است.

وی افزود: آگهی بخشی به مردم، مجلس و دولت انگلیس در مورد واقعیات ایران می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر ارتقاء سطح مناسبات دو طرف داشته باشد. لرد آنتونی سن جان در ادامه با اشاره به سابقه 40 ساله خود در مجلس اعیان گفت: با توجه به اهمیت برجام در توسعه همکاری‌های ایران و اروپا، دولت و مجالس انگلیس بر تداوم برجام و حفظ دستاوردهای آن تاکید دارند.

لرد آنتونی سن جان عضو مجلس اعیان انگلیس بر اهمیت همکاری‌های تجاری و اقتصادی فیمابین نیز تاکید کرد و گفت: فرهنگ همکاری باید بر فرهنگ تعارض و تقابل چیره شود و دولت انگلیس با این دید خواستار توسعه روابط دوستانه تجاری و اقتصادی با ایران است. وی با اشاره به بازدیدهایی که از شرکت‌های دانش بنیان و فناوری محور در ایران داشته است گفت: از پیشرفت‌های ایران در علوم دارویی، نانوتکنولوژی و علوم دیگر تحت تاثیر قرار گرفتم. وی ایران را از کشورهای پیش رو در زمینه نانوتکنولوژی دانست.

لرد آنتونی سن جان عضو مجلس اعیان انگلیس گفت: در بازگشت از سفر خود نکاتی که طرف ایرانی در خصوص توسعه همکاری‌های پارلمانی، تسهیل صدور ویزا و رفع موانع همکاری‌های اقتصادی بیان کرد را به مراجع ذی ربط منتقل خواهم کرد.