دکتر کواکبیان در دیدار با رییس گروه دوستی انگلیس و ایران: انتظار داریم انگلیس در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران ساکت نماند

ریچارد بیکن رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران به تهران سفر کرده است با دکتر مصطفی کواکبیان رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و انگلیس دیدار و گفتگو کرد.

دکتر کواکبیان در ابتدای این دیدار ضمن قدردانی از شرکت رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مراسم ادای سوگند رییس جمهور ایران در تهران گفت: خرسندیم که همکاری های پارلمانی ایران و انگلیس از سر گرفته شده است و امیدواریم این سفر آغازی برای همکاری سازنده پارلمانهای دو کشور باشد.

وی افزود: گروههای دوستی پارلمانی نقش موثری در تسهیل و تسریع روابط کشورها بر عهده دارند لذا گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس از گفتگوی با همتایان خود در مجالس انگلیس استقبال میکند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به پیشینه روابط ایران و انگلیس گفت: تاریخ روابط دو کشور در مقاطع مختلف با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است ولی اکنون در فضای بعد از برجام که راهبرد جمهوری اسلامی ایران، مطابق سخنان دکتر روحانی رییس جمهور ایران توسعه روابط دوستانه با همه کشورها بر اساس اصول عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و احترام متقابل است؛ جمهوری اسلامی ایران و انگلیس می توانند روابط دوستانه خود را به سطح بالاتری ارتقاء دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همکاریهای اقتصادی، تجاری و فرهنگی از مهمترین محورهای همکاریهای دو کشور است گفت: تسریع در توسعه سطح روابط دو کشور پیش نیازهایی چون تسهیل همکاری های بانکی، افزایش صدور روادید و گفتگوی بیشتر بخشهای خصوصی دو طرف دارد لذا مقامات ایران و انگلیس می بایست برای ایجاد این فضا و برطرف کردن موانع موجود تلاش نمایند.

دکترکواکبیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پایبندی ایران به تعهدات مندرج در برجام گفت: کنگره آمریکا اخیراً اقدام به وضع تحریمهایی علیه جمهوری اسلامی ایران نموده است که ناقض برجام است لذا ما از انگلیس به عنوان یکی از طرفهای مذاکره کننده با جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم در برابر این تحریمها ساکت نماند.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و انگلیس در پایان این دیدار با اشاره مسئله حقوق بشر و محکوم کردن استفاده ابزاری غرب از این ابزار علیه کشورهای دیگر گفت: قدرتهای غربی باید درک درستتری از مسائل منطقه داشته باشند و اینگونه نباشد که متحد کشورهایی باشند که بویی از دموکراسی نبرده اند و حقوق حداقلی شهروندان آنها رعایت نمیشود اما کشوری مانند ایران را که با مشارکت 73 درصدی مردم خود انتخابات ریاست جمهوری را برگزار میکند به بهانههایی مثل حقوق بشر محکوم نمایند.

 ریچارد بیکن رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران جهت شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهور کشورمان گفت: سخنان رییس جمهور ایران در خصوص اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری ها با همه کشورهای جهان بسیار دلگرم کننده بود. وی افزود: مجلس انگلیس از افزایش سطح مناسبات و مراودات خود با مجلس ایران استقبال می کند چون این اعتقاد در انگلیس وجود دارد که مجالس کشورها باید در مسیر توسعه روابط دوستانه پیشقدم باشند.

ریچارد بیکن با بیان اینکه دولت انگلیس به دنبال توسعه روابط همه جانبه خود با ایران است گفت: گروه های دوستی پارلمانی مسئولیت بزرگی برای کمک به بخش های خصوصی و دولتی دو کشور جهت توسعه همکاری های خود برعهده دارند که باید این مسئولیت را به نحو شایسته ایفاء کنند.

وی افزود: به نظر ما زمینه برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور فراهم است و ایران و انگلیس می توانند در زمینه هایی مثل مدیریت آب، انرژی، بهداشت، تبادل استاد و دانشجو،همکاری های زیست محیطی و دارو همکاری های خوبی داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از نظر انگلیس باید همه طرفهای برجام به مفاد آن پایبند باشند گفت: ما مطلع هستیم که مطابق گزارشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامیایران به همه تعهدات برجامی خود پایبند بوده لذا این معقول و منطقی است که ایران انتظار داشته باشد تمام طرفهای این سند دقیقاً به تعهدات خود عمل کنند.

ریچارد بیکن در پایان با اشاره به نقش موثر ایران در مبارزه با داعش و سایر گروه های تروریستی در منطقه گفت: ما از نقش موثر ایران در مبارزه با تروریسم اطلاع داریم و معتقدیم هرگونه  تلاش برای صلح و ثبات در منطقه منوط به همکاری با ایران و درک جایگاه استراتژیک و مهم این کشور است.

شایان ذکر است که در این دیدار آقای علیرضا رحیمی نایب رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و انگلیس و آقایان احمدعلی کیخا، هدایت الله خادمی، احد آزادی خواه و بهروز بنیادی از اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز حضور داشتند که با رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران در خصوص همکاری های پارلمانی دو کشور به مذاکره و گفتگو پرداختند.