دکتر کواکبیان در دومین دور نشست مردمی بررسی مشکلات منطقه ۱۷ تاکید کرد: رهبری FATF را به دولت ‌و مجلس واگذار کردند ضرورت برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در سال جاری

دکتر کواکبیان در دومین دور نشست مردمی بررسی مشکلات منطقه ۱۷ تاکید کرد:

رهبری FATF را به دولت ‌و مجلس واگذار کردند

ضرورت برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در سال جاری

دور دوم جلسه عمومی منطقه ۱۷ تهران از سلسله جلسات مناطق ۲۲ گانه تهران، دو شنبه ۹ مهر ۹۷، در مسجد امام خمینی (ره)  منطقه ۱۷  با حضور دبیران شورایاری مناطق، مسئولین اجرایی، دکتر عیسی فرهادی فرماندار تهران، مهندس غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، محسن علیجانی زمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و همچنین افشین حبیب زاده و سید حسن رسولی اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش  برگزار شد.

در این نشست که چهارمین مرحله از سلسله جلسات منسجم هماهنگی دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری است مسئولین اجرایی جهت ارائه گزارش اجرای مصوبات ابلاغ شده از سوی فرمانداری تهران که در مرحله سوم این جلسات به تصویب رسیده بود حضور یافته و توضیحاتی ارائه کردند.

مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۷ گفت: کمبود فضاهای آموزشی در مدارس منطقه ۱۷ همچنان وجود دارد که از جمله عوامل آن تراکم بالای جمعیت در منطقه و مراجعه دانش آموز از سایر مناطق است. با این وجود توانستیم با تقسیم بندی بر اساس معیارهای آموزش و پرورش توزیع متوازن جمعیت دانش آموزی را در منطقه داشته باشیم.

معاون توزیع برق منطقه گفت: طرح های کوچک فراوانی در منطقه ۱۷ انجام شده و طرح های بزرگی نیز در بودجه دیده شده که انجام خواهد شد.

قنادان مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر گفت: هر دکلی که مجوز احداث را از شرکت ارتباطات گرفته باشد ایمنی کافی از نظر سازه و هم میزان تشعشعات را دارا بوده و خطری برای مردم ندارند. در شرایط فعلی کمترین نگرانی مربوط به تشعشعات الکترومعناطیسی دکل ها وجود دارد.

مهندس آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران گفت: یکی از دغدغه های مردم منطقه ۱۷ در خصوص پروژه راه آهن است که به زیر زمین منتقل شد و اتفاق خوبی در این زمینه افتاد، اما مردم منطقه شیرینی این انتقال را حس نکردند. استفاده از فضای بالای مسیر که طراحی مناسبی برای آن انجام شد و شهرداری زحمات فراوانی کشید به دلیل عدم همکاری وزارت راه و شهرسازی هنوز میسر نشده است. وزارت راه و شرکت راه آهن هیچ همکاری در این زمینه نمی کند که منجر به آزادسازی ۱۰ هکتار زمین در منطقه ای که با تراکم بالای جمعیتی روبرو است خواهد شد.

 امیرمحسنی شهردار منطقه ۱۷ در این جلسه گفت: در ۱۱ ماه گذشته اقدامات خوبی در مسیر توسعه منطقه صورت گرفته است. چندی پیش زمین ۵۰۰۰ متری برای ساخت مسکن اجتماعی اختصاص دادیم.  در همین جا از مسئولین محترم فرمانداری درخواست می کنم تا موضوع ساخت این مسکن را پیگیری کنند. 

 

 وی با اشاره به برخی مشکلات این منطقه افزود: هفته ای یکی دوبار با همکارانم در مساجد حضور می یابیم و در این دیدار ها در خصوص بافت فرسوده صحبت کردیم الحمدالله میزان مشارکت شهروندان در این مدت ۲ برابر شده است. متاسفانه وزارت نیرو از ابتدای سال ۹۷ در خصوص تحویل انشعابات رایگان همکاری مطلوبی نداشته است. در این خصوص نیز خواهان همکاری و تعامل بیشتر هستیم.

 

 

 محسنی تامین امنیت شهروندان را ضروری دانست و افزود: شهرداری منطقه برای ارتقا امنیت سطح منطقه۱۷، زمینی در محله وصفنارد را در اختیار کلانتری ۱۶۱ ابوذر قرار داده است. با این هدف که در ساختمان قبلی کلانتری ۱۶۱، کلانتری ۱۴۹ امامزاده حسن(ع) نیز احیا شود.

 

 

وی در پایان در خصوص ساماندهی گرمابه های سطح منطقه گفت: در سطح منطقه، ۱۱ گرمابه داریم که برای ساماندهی آن اقداماتی انجام دادیم با صاحبان این گرمابه ها مذاکره کرده ایم و ساختمان مخروبه دو گرمابه قدیمی در محله آذری و محله گلچین با دستور قضایی ساماندهی شد. قصد داریم ان شاالله تا پایان سال مجموع گرمابه های ساماندهی شده را به عدد ۴ برسانیم.

رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش گفت: در خصوص موضوع مربوط به راه آهن باید یادآور شد که راه آهن و اراضی آن به لحاظ حقوقی در تملک دولت است و این موضوع باید بین شهرداری تهران و دولت حل شود.

وی افزود: به دلیل وجود برخی محدودیت ها در مناطق امکان برقراری عدالت ریاضی در بین مناطق وجود ندارد. البته در مواردی همچون دسترسی، میزان دسترسی مردم به دلیل پروژه های انجام شده تقریبا برابر است، اما در مواردی همچون فضای آموزشی و فضای سبز نابرابری هایی وجود دارد که کار چندانی از دست شورا ساخته نیست، هرچند شورا سعی می کند در توزیع بودجه عدالت را رعایت کرده و شاخص ها را به سمت بهبود ببرد.

سیاهپوش مدیر بنیاد شهید منطقه ۱۷ گفت: در خصوص ساماندهی بنیاد شهید با توجه به آمار موجود از خانواده شهدا، آمار شهدای هرمنطقه مربوط به سکونت خانواده شهید در زمان شهادت است، در حالی که به دلیل مهاجرت خانواده شهیدان به مناطق دیگر آمار فعلی کاملا متفاوت است.

علیجانی نماینده مردم تهران گفت: حضور مسئولین در میان مردم ، شنیدن مشکلات آن ها و برنامه ریزی و اقدام برای حل آن ها حرکت بسیار مهمی است که در این جلسات درحال انجام است.

وی افزود: قرار بود برای ایجاد اشتغال برای جوانان ۱۸هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل های انرژی تامین اعتبار شود که مجلس با آن مخالفت کرد. امیدواریم بتوانیم در خصوص نوسازی بافت های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل به خصوص در منطقه ۱۷ بهتر عمل کنیم چرا که ظرفیت های فراوانی در این بخش وجود دارد.

در ادامه این نشست اعضای شورایاری محلات منطقه ۱۷ و برخی شهروندان منطقه به بیان مشکلات و مسائلی پرداختند که در جلسات قبل مطرح نشده و یا حل نشده باقی مانده است. کمبود فضای آموزشی و درمانی، بافت های فرسوده که مشمول طرح نوسازی قرار نگرفته اند و همچنین عدم وجود عدالت اجتماعی در خصوص ساکنین این منطقه از جمله مسائل مطرح شده بود.

عفت پناه رئیس بیمارستان ضیائیان گفت: تنها مرکز ارائه خدمات درمانی در منطقه ۱۷ بیمارستان ضیائی است که موجب شده خدمت رسانی مناسبی به مردم منطقه ۱۷ انجام نشود.

وی گفت: بیمارستان ما ۱۵۰ تختخوابه است، در حالی که حجم ارايه خدمات ما از بیمارستان ۱۵۰۰ تختخوابه امام خمینی (ره) بیشتر است. روزانه تا ۱۴۰۰ مراجعه کننده به درمانگاه های بیمارستان ما وجود دارد و روزانه تا ۱۳۰۰ مراجعه به اورژانس نیز داریم. بالا بودن مراجعات با توجه به کمبود کادر و فضای درمانی موجب بالا رفتن خطاهای پزشکی و افت شدید خدمات درمانی شود.

افشین حبیب زاده عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بودجه مصوب برای مناطق ۲۲گانه تهران بدون درنظر گرفتن وسعت و جمعیت آن ها نزدیک به هم است که حاکی از رعایت عدالت در میان مناطق است.

وی افزود: جلساتی مثل این نشست به ندرت تشکیل می شود و مسئولین با توجه به دغدغه های موجود کمتر فرصت حضور در میان مردم را پیدا می کنند، اما شورایاری ها باید این خلا را پر کنند. 

در ادامه دکتر فرهادی فرماندار تهران گفت: سرانه درمانی تهران قابل قبول است اما در توزیع این سرانه مشکلاتی وجود دارد. البته سه بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابه در حال راه اندازی در شرق، غرب و جنوب تهران است که با تکمیل ساخت و بهره برداری آن ها حداقل تا ۱۵ -۲۰ سال آینده سرانه درمانی تهران تکمیل خواهد بود.

وی گفت: در جلسات قبلی مربوط به منطقه ۱۷ تصمیم گیری های خوبی انجام گرفت و مصوبات مناسبی داشتیم که در حال پیگیری و انجام هستند و امیدواریم با تداوم همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شواری اسلامی شهر تهران، شورایاری ها و مسئولین اجرایی شاهد پیشرفت منطقه ۱۷ و سایر مناطق تهران باشیم.

در پایان این نشست، دکتر مصطفی کواکبیان گفت: منطقه ۱۷ به عنوان دارالشهدای تهران محسوب می‌شود، لذا جلسه بررسی مشکلات مناطق تهران در دور دوم را ابتدا از این منطقه شروع کردیم و تلاش خواهیم کرد مشکلاتی که توسط اهالی این منطقه عنوان شده با پیگیری در سطح بالاتری و با حضور مسئولین کشوری همه مشکلات را حل و فصل کنیم.

دکتر کواکبیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه کشور در شرایط حساسی قرار گرفته است،‌ گفت: در روز دوشنبه هفته جاری با ۲۸ سفیر کشور اروپایی کمیسیون امنیت مجلس نشست داشت که همه آن‌ها بر ادامه ارتباطات اقتصادی‌شان با کشور ما تاکید کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: ما بحث افزایش قیمت‌ها و بویژه دلار،‌ سکه،‌ مسکن و خودرو را ظرف‌ ماه‌های گذشته شاهد بودیم که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد این افزایش قیمت‌ها ناشی از تحریم‌ها و مابقی به دلیل عوامل داخلی بوده است. بی‌تردید نباید همه چیز را گردن تحریم‌ها بیندازیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که برخی مشکلات به دلیل ناکارآمدی‌ها و تغییر مداوم سیاست‌هاست. بخش دیگری از مشکلات به دلیل دلال‌بازی‌ها و حضور مفسدان اقتصادی است که خوشبختانه قوه قضاییه در این موضوع ورود پیدا کرده  و در حال حاضر ۳۰ نفر محکوم شده‌اند و  ۳ نفر نیز به اعدام محکوم شده‌اند. در همین راستا باید از قوه قضاییه درخواست کنیم که این موضوعات را به صورت جدی دنبال کند.

رئيس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی تاکید کرد: البته باید بپذیریم که بخش دیگری از این افزایش قیمت‌ها به عهده خود مردم است، چرا که در جنگ روانی به راه افتاده مردم را نسبت به آینده مایوس می‌کنند و طبیعی است که افراد به دلیل پایین آمدن ارزش ریال آن را به دلار تبدیل کنند و به فروشگاه‌ها هجوم بیاورند و در این میان نیز برخی افراد سودجو دست به احتکار اجناس می‌زنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش نرخ دلار گفت: برخی کانال‌های بیگانه هنگامی که قیمت دلار افزایش پیدا می‌کرد، لحظه به لحظه خبر آن را اعلام می‌کردند اما از زمانی که نرخ ارز در بازار روند کاهشی پیدا کرده است، به هیچ عنوان خبر آن را اعلام نمی‌کنند.

دکتر کواکبیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع FATF اشاره کرد و افزود: ما از چهار موضوع FATF سه موضوع را پیش‌تر تصویب کرده‌ایم که به شورای نگهبان ارسال شده و یک موضوع آن  CFT (الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم) باقی مانده بود که ابتدا مقام معظم رهبری با این مورد مخالفت کردند و مجلس نیز به تبع این مخالفت این موضوع را کنار گذاشت،‌ اما سران سه قوه پس از رایزنی با رهبری در این خصوص صحبت کرده بودند و اعلام کردند ایشان موضوع را به مجلس و دولت واگذار نمودند،‌ با این شرایط اگر رهبری امروز هم اعلام کنند که در این خصوص مخالف هستند مجلس نیز با آن مخالفت خواهد کرد. 

عضو شورای ساماندهی امور پایتخت ادامه داد: از سوی دیگر حتی اگر این موضوع را مجلس در صورت وجود مخالفت‌ها به تصویب برساند شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد، لذا در این خصوص هیچکس نباید دغدغه‌ای داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت نشست مشترک شهردار تهران با وزیر راه و شهرسازی و موضوع زمین های مربوط به ریل راه آهن تأکید کرد و گفت: به زودی پیگیر برگزاری این نشست و رسیدن به نتیجه مطلوب خواهیم شد.

وی در خصوص برگزاری انتخابات شورایاری‌های شهر تهران نیز گفت: شورای اسلامی شهر تهران و مجلس و همچنین فرمانداری تهران این موضوع را دنبال می‌کند و امیدواریم که انتخابات شورایاری‌ها امسال برگزار شود.