دولت باید خصوصی‌سازی دو باشگاه را در شش ماهه نخست سال آینده فیصله دهد

دکتر کواکبیان در گفت‌وگو با «ورزش سه»:

دولت باید خصوصی‌سازی دو باشگاه را در شش ماهه نخست سال آینده فیصله دهد

 

ماجرای خصوصی‌سازی دو باشگاه پرطرفدار امسال در بودجه سال 98 مجلس شورای اسلامی نیز وجود داشت و حالا این سوال هست که این دو باشگاه امسال خصوصی می‌شوند؟
به گزارش «ورزش سه» آنچه به عنوان بزرگترین راهکار برون رفت ورزش و به خصوص فوتبال از این بن بست اقتصادی و مصرف گرایی افراطی همواره مطرح بوده خصوصی‌سازی و خصوصی شدن فوتبال است. در این بین خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس همیشه به عنوان اصلی‌ترین چالش بر سر راه این خصوصی سازی مطرح شده است. در این رابطه با دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صحبت کردیم.
دکتر کواکبیان در این رابطه گفت: «در قانون بودجه سال 98 ما دولت را مکلف کردیم که در شش ماه اول سال، موضوع خصوصی سازی این دو باشگاه را فیصله داده و تمام کند. البته دولت قبلا هم اختیار کامل داشت اما حکم‌های صادر شده شاید مثل این بار نبوده است. اما این بار شرایط طوری فراهم شده که دولت به طور جدی پیگیر ماجرا باشد.»
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: «شرایط خصوصی‌سازی هم باید به شکلی باشد که هم سهام عمده وجود داشته باشد و هم سهام خرد و من نظرم این است که وزارت ورزش و جوانان بتواند بخشی از سهام خود را به طرفداران و بازیکنان دوتیم واگذار کند. مثل همان اتفاقی که در تمام دنیا رخ داده و جواب مثبت هم داده است.»
اما آنچه همیشه به عنوان مانع اصلی خصوصی سازی مطرح شده ماجرای استراتژیک بودن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به واسطه قدمت و میزان طرفدارانی است که در سراسر ایران دارند.
دکتر مصطفی کواکبیان اما در این باره گفت: «نه اینگونه نیست. اگر دلشان بخواهد و اراده‌ای وجود داشته باشد حتما می‌توانند این دو باشگاه را خصوصی کنند. به عنوان نماینده مردم تهران می‌دانم که این دو باشگاه به نوعی ملی هستند اما اگر بخواهیم ورزش قهرمانی رشد کند این باشگاه‌ها باید از پستان بیت المال کنده شوند. این باشگاه‌ها وقتی بدانند که برای خودشان تلاش می‌کنند قطعا موفق تر خواهند بود.»
او همچنین در رابطه با شرایط و بحران اقتصادی در فوتبال گفت: «در کدام صنف نیست؟ الان همه صنوف همین شرایط را دارند. مگر شرایط مطبوعات خوب است؟ اصلی‌ترین بحث فعالان سیاسی و اقتصادی در حال حاضر همین وضعیت اقتصادی است و چنین چیزی در فوتبال خودش را نشان داده است. با این حال برخلاف آنچه می‌گویند که بودجه سال 98 انقباضی است و شاید فروش نفت به اندازه قبل نباشد اما من خوش بین هستم که شرایط اقتصادی دست کم بدتر نشده و انشالله بهتر هم می‌شود. در فوتبال هم امیدواریم وضع بهبود پیدا کرده و شرایط رابطه‌مند شود.»
نماینده مجلس درباره پول‌هایی که در این سال‌ها وارد فوتبال شده و آخرین نمونه‌اش حسین هدایتی است که اینروزها دادگاهش درباره مسایل اقتصادی برگزار می‌شود افزود: «بله و این هم جالب است که می‌گویند هرکسی از هدایتی پول گرفته است بیاید ما در خدمتش باشیم! این کار را باید زمانی که پول را می‌دادند و می‌گرفتند انجام می‌دادند. اینکه حالا احضارشان کنیم و بگوییم باید پول را پس بدهند به نظر من راهکار چندان ساده‌ای نیست. به نظرم مهم این است که وقتی این پول‌ها وارد فوتبال می‌شود از کدام منبع می‌آید. بالاخره پشت پرده اقتصاد فوتبال هم ممکن است اتفاقاتی بیفتد که انشالله بعد از این کمتر شاهدش باشیم.»
دکتر کواکبیان در پایان درباره حضور محموداحمدی‌نژاد رییس‌جمهور سابق ایران دربازی تیم‌های استقلال و العین در ورزشگاه آزادی گفت:«به نظرم بهتر است به نام خوش استقلال توجه شده و این نام خوش را با این رفتار خراب نکنیم (می‌خندد)»