حقوق شهروندی را کالای لوکس غربی ندانیم

دکتر مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: حقوق شهروندی در قانون اساسی وجود دارد اما تنها نباید شعار باشد بلکه ضمانت‌های اجرایی آن نیز باید به وجود آید. رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید این باشد که فرهنگ حقوق شهروندی را ترویج دهد و تنها به عنوان یک کالای لوکس غربی به آن نگاه نکند.

 

آیین اختتامیه نخستین دوره مسابقه کتابخوانی منشور حقوق شهروندی عصر جمعه 21 اردیبهشت‌ماه با حضور مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و علی‌اصغر کاراندیش، دستیار حقوق شهروندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در سرای فرهیختگان مصلای امام‌خمینی(ره) برگزار شد.

 

دکتر کواکبیان در این نشست با تاکید بر توجه دولت و حاکمیت نسبت به حقوق شهروندی گفت: زمانی که از امام‌خمینی(ره)‌ پرسیدند چرا بر جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد و همواره می‌گوید نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد درحالی که می‌تواند به جای آن از جمهوری دموکراتیک اسلامی استفاده کند ایشان بیان می‌کردند چون این لفظ زیادی هم هست و در ذات اسلام دموکراسی مندرج است و دموکراسی اسلامی از دموکراسی‌های غربی بالاتر است.

 

وی با اشاره به روایتی از یکی از صحابه پیامبر اکرم(ص) گفت: روزی پیامبر اکرم (ص) از مردم می‌خواهد که اگر حقی بر گردن او دارند بیان کنند. یکی از صحابه می‌گوید که در جنگ احد عصای شما به شکم من خورد و تقاضای قصاص می‌کند. سپس وقتی به محضر پیامبر می‌رسد سینه ایشان را می‌بوسد و پیامبر در حق او دعا می‌کند. این نشان‌دهنده مصداقی از حقوق شهروندی در اسلام است که یک فرد معمولی می‌تواند در برابر بزرگ‌ترین شخصیت حکومت تقاضایش را بیان کند و حتی ادعای قصاص کند.

 

دکترکواکبیان در پایان گفت: حقوق شهروندی در قانون اساسی وجود دارد اما تنها نباید شعار باشد بلکه ضمانت‌های اجرایی آن نیز باید به وجود آید. رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید این باشد که فرهنگ حقوق شهروندی را ترویج دهد و تنها به عنوان یک کالای لوکس غربی به آن نگاه نکند.
باید به گونه‌ای عمل کنیم که تمام مردم پرسشگر و همه اجزای حکومت پاسخگو باشند.