جناح‌های سیاسی و مسئولان سه قوه از تیم ملی فوتبال ایران الگو بگیرند

دکتر کواکبیان در نهمین جشنواره تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور:

جناح‌های سیاسی و مسئولان سه قوه از تیم ملی فوتبال ایران الگو بگیرند

در نهمین جشنواره تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور که با حضور دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و دکتر سید عباس عراقچی معاون بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم شریف تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط جنگی کشور پس از خروج آمریکا از برجام گفت: مسوولان اجرایی باید تلاش مضاعفی برای حل مشکلات کشور به کار گیرند.

دکترمصطفی کواکبیان با بیان اینکه کشور شرایط خاصی را سپری می‌کند و موانعی بر سر راه اشتغال وکارآفرینی وجود دارد اظهار کرد: کارآفرینانی که در چنین شرایطی اشتغال‌زایی می‌کنند دارای جایگاهی ویژه هستند  و باید از آنان تقدیر شود.

وی افزود:  پس از خروج آمریکا از برجام شرایط ویژه‌ای بر اقتصاد ما مستولی شده است و دولت‌های غربی در تلاشند که به اهداف شومی که علیه ما ترسیم کردند دست پیدا کنند بنابراین یک عزم جدی و کار جهادی برای عبور از موانع و بحران‌ها به خصوص در حوزه اقتصاد ضروری است. کواکبیان با اشاره به ضرورت پیگیری جهاد اقتصادی افزود: جهاد اقتصادی مقوله بسیار مهمی است و در این راستا اگرچه قانون‌هایی مانند رفع موانع تولید و بهبود کسب و کار  وجود دارد اما این قوانین در شرایط عادی پاسخگو هستند اما در شرایطی که جنگ اقتصادی  در کار است باید با نگاهی ویژه جهاد اقتصادی پیگیری شود.

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تشبیه  عرصه عمومی کشور به رقابت‌های  فوتبال جام جهانی عنوان کرد: معتقدم اگر بتوانیم از فوتبال درس بگیریم و  تلاش ملی پوشان در مقابل تیم اسپانیا را به عنوان الگو قرار دهیم ضرورت  در شرایط کنونی بهتر تبیین می‌شود.

وی افزود: سه نکته مهم در روابط میان ملی‌پوشان کشورمان به تیم ملی اسپانیا وجود داشت که مهمترین آن از نظر بازیکنان ما و تلاش آنها تا پای جان بود و باید به همین ترتیب فعالان عرصه‌های سیاست، اقتصاد قانونگذاری  در دولت، مجلس و دستگاه قضا به همین اندازه پای کار و جدی باشند تا بتوانند مشکلات کشور را حل کنند. کواکبیان با اشاره به انسجام و هماهنگی  تیم ملی ایران تصمیم‌گیری یکپارچه در امور اجرایی و تصمیمات مهم کشور گفت: اگر در بخشی از حاکمیت تصمیمی اتخاذ می‌شود، دیگر بخش‌ها همراهی نکنند نتیجه به جز گل به خودی نخواهد بود.

نماینده خانه ملت امید به آینده را سومین ویژگی الگوساز تیم ملی برشمرد و اظهار کرد: متأسفانه برخی از دستگاه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی کشور، در خصوص شرایط کشور یأس و ناامیدی را به جامعه پمپاژ می‌کنند و نتیجه تزریق این موارد به شکست منجر می‌شود.

دیپلماسی اقتصادی هموارکننده راه توسعه کشور

دکتر کواکبیان با اشاره به ضرورت توجه دستگاه دیپلماسی کشور به موضوع دیپلماسی اقتصادی گفت: برای رسیدن به یک چشم‌انداز روشن، باید دیپلماسی اقتصادی جدی گرفته شود. مقام معظم رهبری در سخنانشان تأکید کرده‌اند که تولید کشور این توانمندی را داراست که به 15 کشور محصولات خود را صادر کند و به دست آوردن سهمی 15درصدی از بازار واردات آن کشورها می‌تواند به تحول تولید و اشتغال کشور کمک کند اما تحقق این امر مستلزم توجه به دیپلماسی در حوزه اقتصاد است.

وی ادامه داد: در مورد سند FATF که مقام معظم رهبری تحفظ دانسته اند نباید برخی این گونه تصور کنند که صرفاً باید منتظر نتیجه برجام بمانیم و در این شرایط، باید با تکیه بر دیپلماسی، ساختار بانکی ما به گونه ای فعال و پویا عمل کند که بتواند در سطح بین‌المللی و تبادل ارزی کار خود را پیش ببرد و دستگاه دیپلماسی با کارهایی که خودش انجام می‌دهد و رهنمودهایی که به مجلس می‌دهد می‌تواند آن راه را هموار کند.