تقدیر شفقنا از مصطفی کواکبیان؛ فعال رسانه ای

تقدیر شفقنا از مصطفی کواکبیان؛ فعال رسانه ای

 

 

شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورودشان به عرصه خبررسانی علاوه بر بازتابی از چالش‌ها و مسائل آنان در زمان خود، می‌تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه‌ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره گیری خبرنگاران، می‌تواند برای مدیران رسانه‌ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و انتشار مطالب اثرگذار قدم بردارند.

 

این بار شفقنا میزبان دکتر مصطفی کواکبیان از فعالان رسانه ای بود. کواکبیان آنگونه که تعریف می کند علاقه اش به نوشتن از دوران دبیرستان، او را به سمت نوشتن روزنامه دیواری می کشاند. در سال ۶۰ بعد از شهادت محمدجواد باهنر و محمد علی رجایی نشریه ای با عنوان «هشت شهریور» در حزب جمهوری اسلامی استان سمنان راه اندازی می شود که کواکبیان مسئولیتش را برعهده می گیرد.

او در سال ۷۱ مجوز نشریه «پیام استان سمنان» را می گیرد و مدیر مسئول و صاحب امتیاز این نشریه می شود. پیام استان سمنان در ابتدا هفته نامه بود و بعد دو بار در هفته، سه بار در هفته و… منتشر می شود و در نهایت در نیمه دوم دهه ۸۰  تبدیل به روزنامه می شود که کواکبیان همچنان مسئولیت آن را برعهده دارد.

کواکبیان در سال ۸۰ حزب «مدافعین پیام دوم خرداد» را در کشور راه اندازی می کند که بعدها به حزب «مردمسالاری» تغییر نام می دهد و روزنامه مردمسالاری را با صاحب امتیازی این حزب راه اندازی می کند که او به عنوان مدیرمسئول این روزنامه به فعالیت مطبوعاتی خود ادامه می دهد.

مدیر مسئول نشریه «نماد» در دانشگاه شاهد، همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی، عضویت در شورای سیاستگذاری روزنامه همبستگی و مدیر مسئولی هفته نامه پیام دانشگاه غیردولتی وابسته به اتحادیه دانشگاه های غیر دولتی از دیگر فعالیت های رسانه ای کواکبیان است. او همچنین مسئولیت پایگاه خبری و اطلاع رسانی «حسنا» _ یک پایگاه برای اطلاع رسانی درباره حزب مردمسالاری- و پایگاه خبری «مردمسالاری آنلاین» را برعهده دارد.

این فعال رسانه ای هم اکنون رئیس شورای مرکزی خانه مطبوعات استان سمنان و رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات کشور است. کواکبیان همچنین موسس انجمن «مدیران روزنامه های غیر دولتی» بود و در حال حاضر عضو شورای مرکزی و عضو هیئت مدیره آن است.

کواکبیان با اشاره به توقیف روزنامه «جهان صنعت» به دلیل انتشار مصاحبه ای درباره کرونا با عنوان «به آمار دولتی اعتمادی نیست» می گوید: رسانه های ما همیشه از منافع ملی و مصالح عمومی کشور حمایت کرده اند با این حال همواره دچار مشکلاتی شده اند. به عنوان مثال دو روز پیش روزنامه «جهان صنعت» توقیف شد. من معتقدم شاید مطلب چاپ شده این روزنامه و استناد به این آمار، نادرست باشد ولی نباید چنین مجازاتی توسط هیئت نظارت بر مطبوعات برای این روزنامه درنظر گرفته و حکم به توقیف داده شود. باید درنظر گرفت که با این کار حداقل ۴۰ خبرنگار در اولین هفته روز خبرنگار کارشان تعطیل می شود.

او می گوید: بحث توقیف باید آخرین راه حل باشد نه اینکه هیئت نظارت بر مطبوعات بدون رای قوه قضاییه حکم به توقیف دهد. البته پیگیر حل این مشکل هستیم و با دوستان معاونت مطبوعاتی گفتگوهایی انجام دادیم تا هرچه سریعتر این مسئله پیگیری و حل شود.