تحریم‌های جنگ اقتصادی می‌تواند ناکارآمدی‌های دولت را به کارآمدی مبدل سازد

دکتر کواکبیان در نشست مردمی بررسی مشکلات منطقه 6:

تحریم‌های جنگ اقتصادی می‌تواند ناکارآمدی‌های دولت را به کارآمدی مبدل سازد

جلسه عمومی بررسی مشکلات مردم منطقه ۶ تهران از سلسله جلسات مناطق ۲۲ گانه تهران که با پیگیری دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و با همیاری فرماندار تهران از سال قبل و به طور منظم برگزار می‌شود، دوشنبه ۸ مرداد ۹۷، در مسجد سادات یوسف آباد تهران با حضور دبیران شورایاری مناطق، مسئولین دستگاه‌های اجرایی، دکتر عیسی فرهادی فرماندار تهران، غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، علیرضا محجوب، سید فرید موسوی، علی نوبخت و محسن علیجانی زمانی نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست ابتدا دبیران شورایاری  و شهروندان منطقه به بیان مشکلات عمده و مسائل شهری موجود در محلات منطقه ۶  تهران پرداختند.

ترافیک سنگین در محله‌های امیرآباد، یوسف آباد و کریم خان، هزینه نشدن درآمدهای منطقه ۶ در همین منطقه، مشکلات ناشی از طرح توسعه دانشگاه تهران، گرانی املاک و عدم توان شهرداری در تخصیص بودجه مناسب جهت تصرف املاک و اجرای طرح‌ها، کمبود فضای سبز در منطقه، کمبود فضای ورزشی و رفاهی، فریز شدن املاک در اطراف دانشگاه تهران و دانشگاه امیر کبیر و سازمان انرژی اتمی از جمله مشکلات و مسائل مطرح شده توسط شهروندان و اعضای شورایاری محلات منطقه ۶ بود.

در ادامه این نشست صمیمی دهداری شهردار جدید با تبیین ویژگی‌های منطقه 6 به حاضران خیر مقدم گفت آنگاه حبیب الله غفوری قائم مقام شهردار منطقه شش گفت: پل گیشا و به سرانجام رساندن نحوه بازسازی این پل یکی از درخواست‌های شهروندان است و تاکنون پیشرفت فیزیکی پروژه زیرگذرگیشا بسیار مناسب بوده و جزو پروژه‌هایی است که باید توسط قرارگاه خاتم انجام شود. امیدواریم با گفت وگوی اخیر شهردار تهران با قرارگاه خاتم الانبیاء هر چه زودتر اتمام این پروژه را شاهد باشیم تا بخشی از ترافیک این منطقه حل و فصل شود.

 غفوری با اشاره به وضعیت فضای سبز در منطقه گفت: تمام پهنه طرح تفصیلی که کاربری فضای سبز داشت از جمله لچکی‌ها، روپوش‌ها و حواشی خیابان‌ها به فضای سبز تبدیل شده تا سرانه‌های فضای سبز قلب تهران به مرز استاندارد برسد.

 قائم مقام شهردار منطقه 6 در خصوص خواسته شهروندان برای ساخت مسجد در محلات گفت: 14 محله در منطقه 6 وجود دارد که فارغ از مساجد مراکز علمی و دانشگاهی، 24 مسجد در این محلات وجود دارد اما در برخی محلات تعداد مساجد منطبق با نیازهای مردم نیست و بر همین اساس نسبت به ساخت مسجد در میدان گل‌ها نیز اقدام شده که در مراحل اتمام ساخت و بهره برداری قرار دارد.

غفوری تاکید کرد: البته احداث مسجد از قدیم توسط اهالی محلات و خیرین انجام می‌شده، در حال حاضر نیز اگر چنین اتفاقی بیفتد ما نیز آمادگی کمک برای احداث مساجد در سطح محلات منطقه را داریم.

 قائم مقام شهردار منطقه 6 از مکاتبه با شورای شهر تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری جهت خروج املاک فریز شده در محدوده دانشگاه تهران، امیرکبیر و سازمان انرژی اتمی برای نوسازی خانه‌های اهالی منطقه خبر داد.

 غفوری درباره فریز شدن املاک در سه محدوده اطراف دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر در محدوده این دو دانشگاه و سازمان انرژی اتمی ما نمی‌توانیم اجازه ساخت و ساز دهیم.با توجه به اینکه اهالی می‌خواهند ساختمان‌های خود را بازسازی کنند نسبت به این موضوع اعتراض دارند که طی نشست‌هایی با سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران و درخواست از شورای عالی شهرسازی و معماری در حال پیگیری این خواست اهالی منطقه هستیم که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد.

قائم مقام شهرداری منطقه 6 درباره درخواست شهروندان برای استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات خانه هنرمندان واقع در منطقه 6 گفت: خانه هنرمندان که در دهه 70 احداث شده است کارکرد ملی دارد و این مجموعه دارای هیات امناء و بازرسی و تشکیلات موثری است.برابر آنچه اهالی منطقه 6 توقع دارند با مدیریت مجموعه گفت وگو شده تا بتوان از ظرفیت‌های خانه هنرمندان برای اهالی منطقه 6 استفاده شود.

غفوری با اشاره به افزایش جمعیت پذیری منطقه 6 و برخی کمبودها در سرانه‌های فرهنگی و اجتماعی این منطقه گفت: امیدواریم با احداث پروژه‌های جدید سرانه‌های فرهنگی و اجتماعی این منطقه را از 10 متر کنونی به رقم بیشتری توسعه دهیم.غفوری همچنین گفت: نسبت به ده سال گذشته جمعیت ساکن در منطقه 6 افزایش یافته است.

معاون ترافیک شهرداری منطقه ۶ گفت: در شورای عالی ترافیک موضوع دوربین طرح ترافیک شهرک والفجر چندین بار مطرح شده که امیدواریم با جابجا شدن این دوربین دسترسی به بیمارستان بقیه الله برای شهروندان مقدور شود.یک طرفه کردن خیابان اصلی یوسف آباد جهت رفع مشکل ترافیک بسیار سنگین و دائمی این خیابان مطرح است که درحال رسیدگی کارشناسی است.

در ادامه علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس محل قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین است و برگزاری این جلسات در راستای وظیفه نظارتی نمایندگان است و آشنایی با مشکلات مردم از نزدیک در روند قانونگذاری هم موثر خواهد بود.

وی افزود: اعتقاد ما این است که شورا باید از محله آغاز شود و قانون اساسی نیز به این موضوع اشاره کرده است.طرحی در راستای قانونی کردن انتخابات شورایاری‌ها تهیه کرده و به مجلس بردیم که با مخالفت ریاست مجلس و عدم همکاری نمایندگان از دستور خارج شد.

دکتر علی نوبخت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در موضوعات بهداشتی و درمانی تلاش مجلس و دولت محترم این است که در مواقع اضطرار و لزوم مردم دچار مشکل نشوند.

امروز در اورژانس برای کسی مشکلی از نظر مالی پیش نمی‌آید و درهنگام مراجعه اورژانسی به مراکز درمانی ۳ تا ۶ درصد هزینه توسط مردم پرداخت شده و بیش از ۹۰درصد توسط دولت پرداخت می‌شود. طرح تحول سلامت یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قیمت دارو به هیچ عنوان نباید افزایش یابد، چراکه ارز یارانه ای پرداخت شده توسط دولت در این راستا تخصیص یافته که هیچ مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

سپس سید فرید موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی موارد مطرح شده در این جلسه از جنس مشکلاتی است که از تبعات جنگ اقتصادی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد.در این شرایط ما مسئولین وظیفه داریم تلاش‌هایمان را مضاعف کنیم.

وی افزود: در بعضی موارد مشکلات حل شدنی اما زمان بر هستند که اگر صادقانه به مردم زمان مورد نیاز برای به سرانجام رسیدن پروژه‌ها را بگوییم مردم نیز با ما همراهی خواهند کرد، همانطور که ۴۰ سال است همراهی کرده‌اند.

در ادامه این نشست محسن علیجانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: وسعت منطقه بالای ۲هزار هکتار است و قرار گیری ۳۵درصد از محدوده طرح ترافیک در این منطقه موجب ایجاد مشکلات خاصی در منطقه ۶ تهران شده است.

وی افزود:‌  ترامپ با خروج از برجام گزینه وسط را حذف کرده و به گفته خودش ما را به سمت تقابل و یا توافق (تسلیم) می‌برد.چیزی که در این برهه نام آن را توافق گذاشته‌اند بردگی است که جمهوری اسلامی ایران زیر بار بردگی و تسلیم نخواهد رفت.دشمن در این مقطع زمانی به دنبال فروپاشی اقتصادی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز‌های اساسی و اقلام ضروری کشور همچون داروها با ۱۸میلیارد دلار قابل تامین است و حتی با اعمال شدیدترین تحریم‌ها که وعده داده شده است مشکلی در تامین نیازهای ضروری مردم نخواهیم داشت.با اجرای تحریم‌های ظالمانه بر فروش نفت بر فرض اینکه بتوانند این کار را انجام دهند ۲۰۰میلیارد دلار از درآمد ۴۲۰ هزار میلیاردی کشور کاسته می‌شود که نشان می‌دهد جای نگرانی برای تامین نیازهای اساسی کشور وجود ندارد.

در ادامه این نشست دکتر عیسی فرهادی فرماندار تهران ضمن اشاره به ظرفیت‌های خوب این منطقه گفت: منطقه 6، زیر یک هکتار بافت فرسوده دارد در صورتی که در تهران  ۳۸۰۰ هکتار بافت فرسوده موجود است.

وی  از دیگر ظرفیت‌های منطقه ۶ به وجود ۱۳ ایستگاه مترو  اشاره کرد که ۷ ایستگاه آن در حال فعالیت و ۶ ایستگاه نیز در حال تکمیل است.

فرماندار تهران سرانه فضای سبز در شهر تهران را ۱۶ متر عنوان کرد و گفت: این درحالی است که سرانه فضای سبز منطقه شش، ۱۴  می‌باشد و تنها با ۲متر اختلاف روبرو است.

فرهادی از دیگر ویژگی‌های منطقه را وجود ۳۲ بیمارستان و مراکز پزشکی، ۸۵ مرکز آموزش عالی و ۱۹۶ واحد آموزشی دانست و ادامه داد: همه مدارس این منطقه به صورت یک شیفت استفاده می‌شود.

معاون استاندار تهران گفت: ۲۳۱ مرکز فرهنگی و ۳۱ مرکز ورزشی، ۲۵ واحد فضای سبز، ۴۲ واحد اقامتی، ۷۴ آژانس هوایی و ۳۳ باب مسجد از جمله ظرفیت‌های مهم در منطقه ۶ است و ادامه داد: این در حالی است که در برخی مناطق تهران با ۴۰۰ هزار نفر جمعیت چنین امکاناتی وجود ندارد البته مردم این منطقه مسایل و مشکلاتی دارند که در جلسات متشکله از سوی فرمانداری تهران بصورت ویژه این مشکلات مرتفع می‌گردد.

در  این نشست  مردم، اعضاي شوراياري‌ها، شهردار منطقه، مسوولان اجرايي منطقه شش هریک مشکلاتی را در حوزه‌های مختلف بیان نمودند که پس از بررسی  برای حل این مسایل راهکارهایی ارایه نمودند و مقرر شد طی جلسات فرمانداری تهران این مشکلات رفع شود.

در پایان دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت: امروز در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا هستیم.شرایط به گونه‌ای است که ترامپ نشان داده تعهد ناپذیر است؛ لذا امروز شرایط مذاکره وجود ندارد؛ البته شاید زمانی شرایطی پیش بیاید که ما نیز مخالفش نیستیم در آن شرایط شاید بتوان مذاکره کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: امروز باید صبوری به مفهوم مقاومت در برابر مشکلات در دستور کار قرار گیرد.در شرایط کنونی کشور در جنگ دیپلماتیک نیز قرار گرفته به شکلی که شکایت ایران در دادگاه لاهه برای تحریم‌هایی که ظالمانه علیه کشور انجام شده است.پذیرفته شده تا پنجم شهریور ماه استماع آن انجام شود که البته این موضوع هم برای ما یک پیروزی دیپلماتیک تلقی می‌شود.

رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی ادامه داد: حتی اگر فروش نفت نداشته باشیم صحبت از جنگ نظامی نمی‌کنیم اما پیش بینی‌های لازم برای این شرایط را نیز انجام داده‌ایم.

وی تاکید کرد: بی تردید در دولت ناکارآمدی‌هایی وجود دارد که باید در شرایط جنگ اقتصادی به سمت کارآمدی ببریم.اتخاذ سیاست‌هایی همچون ارز ۴۲۰۰ تومانی که به خیلی‌ها داده شد و ارز ثانویه که به کسی داده نشده است از نظر بسیاری از اقتصاددان‌ها اشتباه بود که انجام شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی شفاف نبودن را یکی دیگر از مشکلات کشور خواند و افزود: باید به عنوان خادمین مردم در تمام موضوعات با ملت شفاف مسائل را در میان بگذاریم.بی تردید ما نمایندگان مردم در مجلس در خصوص تخلفاتی که در حوزه ارز و سکه و خودرو انجام شده، مو را از ماست بیرون خواهیم کشید؛ چرا که این ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان از جیب ملت گرفته شده و باید مشخص شود چرا به افرادی داده شده و آنها اینطور عمل کرده‌اند.مسئولین می‌گویند دست مافیا در کار است.خب باید گفت که مردم شما را پس برای چه کاری انتخاب کرده‌اند؟

دبیرکل حزب مردم سالاری ادامه داد: رئیس قوه قضاییه اعلام می‌کند هر که در سیستم اقتصادی کشور اختلال ایجاد کند مفسد فی الارض است.ما هم می‌گوییم دست شما درد نکند اما چرا چهار تا از این مفسدان فی الارض را به چوبه اعدام نمی‌سپارید؟

دکتر کواکبیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع قانون انتخابات شورایاری‌ها اشاره کرد و افزود: پیگیری تعیین تکلیف قانون شورایاری‌ها توسط نمایندگان مردم تهران پیگیری خواهد شد و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.