برخی از مخالفان فعلی FATF زمان احمدی‌نژاد اصرار به اجرای آن داشتند

دکتر مصطفی کواکبیان:

برخی از مخالفان فعلی FATF زمان احمدی‌نژاد اصرار به اجرای آن داشتند

دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از افرادی که امروز به مخالفان( FATF گروه ویژه اقدام مالی) تبدیل شده‌اند، زمان دولت احمدی‌نژاد به اجرای آن اصرار داشتند.

وی روز چهارشنبه در جلسه تبیین ابعاد مختلف برگزاری انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی به صورت استانی که در شهرستان قرچک استان تهران برگزار شد افزود: حتی وزیر اقتصاد احمدی نژاد پای این سند را امضا کرد، حال چه شده که همه این افراد به مخالفان FATF تبدیل شده‌اند؟

دکتر کواکبیان با اشاره به برخی سنگ‌اندازی‌های افراد در داخل کشور گفت: برخی افراد به خاطر یک دستمال، قیصریه را به آتش می‌کشند؛ درست است که با تصویب FATF همه چیز گل و بلبل نمی‌شود ولی به طور قطع با نپذیرفتن آن مشکلات ما دو چندان و تمامی سیستم‌های بانکی ما قفل می‌شود.

وی اظهارداشت: تمامی این مسائل در بدتر شدن وضعیت اقتصادی کشور، گرانی‌های روز افزون و ناامید کردن مردم تأثیرگذار است و باعث می‌شود مردم از حضور در انتخابات مأیوس شوند.

mostafa-kavakebian-qarchakانتخابات استانی و تقویت مجلس

این نماینده مجلس همچنین گفت: برگزاری انتخابات مجلس به صورت استانی، علاوه بر قانونی کردن فهرست احزاب، موجب ارتقای مجلس شورای اسلامی نیز می‌شود.

وی افزود: قرار بود دولت سال‌ها قبل، لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارائه دهد که این امر به تازگی صورت گرفته و اعلام وصول شده است؛ لایحه‌ای که برگزاری انتخابات خبرگان، شوراهای اسلامی، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری را شامل می‌شود ولی طرح که اکنون در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دست بررسی قرار دارد مختص برگزاری انتخابات به صورت استانی است.

این نماینده مجلس گفت: در اجرای این طرح، حوزه انتخابیه اصلی مرکز استان و شهرستان‌ها و حوزه‌های انتخابیه قبلی، حوزه فرعی محسوب می‌شود؛ هر کس در حوزه انتخابیه فرعی 15 درصد آرا را کسب کند و بالاترین رأی حوزه اصلی در سطح استان را به دست آورد، نماینده همان حوزه فرعی می‌شود و در اصل حوزه‌های شهرستان‌ها به طور کلی از بین نمی‌رود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در این طرح مردم می‌توانند به افراد رأی دهند یا لیست احزاب مورد تأئید وزارت کشور را انتخاب کنند که این امر تحول عظیمی را در انتخابات و رسمیت بخشیدن به احزاب به همراه دارد.

دکتر کواکبیان تاکید کرد: با اجرای این طرح، بخشی نگری و محدودنگری نماینده که فقط به فکر حوزه انتخابیه خود باشد برطرف می‌شود؛ امروز برخی نمایندگان جنبه ملی خود را از دست داده‌اند و سرگرم کار عمرانی و آسفالت کردن خیابان‌ها که وظیفه ذاتی فرماندار، بخشدار و شهردار و شوراها است شده‌اند.

وی تصریح کرد: 40 سال است که عادت کرده‌ایم نماینده برای برآورده شدن نیازهای حوزه انتخابیه سرش را پایین بیندازد؛ درحالی که پارلمان و نماینده مجلس در برابر کل مردم مسئول است و باید پاسخگو باشد.

mostafa-kavakebian-qarchak

 مردم نارضایتی دارند

دکتر کواکبیان همچنین گفت: امروز کشور بیش از هر زمان دیگر نیازمند مشارکت مردم به حضور در انتخابات است ولی فضای امروز کشور برای برگزاری انتخابات مناسب نیست و مردم نارضایتی‌های زیادی دارند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخشی از ایجاد رضایت به عملکرد دولت باز می‌گردد، درست است که ما با افتخار به دولت تدبیر و امید رأی دادیم ولی به برخی از عملکردها انتقاد داریم، دولت نیازمند تحرک بیشتری است تا وضعیت اقتصادی مردم بهبود یابد.

وی تصریح کرد: اینکه همه مشکلات را به گردن ترامپ بیندازیم نیز همه واقعیت موضوع نیست، درست است که با خروج آمریکا از برجام، گرفتاری‌هایی برای کشور به وجود آمد ولی بخشی از این ماجرا به دستگاه‌ها و ارکان مدیریتی کشور نیز باز می‌گردد.

وی در پایان با اشاره به نهایی نشدن طرح انتخابات استانی و ارجاع برخی مواد به کمیسیون شوراها گفت: احتمال اینکه در برخی حوزه‌های بالای یک نفر نماینده موضوع تناسبی شدن انتخابات هم تصویب شود زیاد است که البته باید منتظر تصویب نهایی این موضوع در شورای نگهبان باشیم.

دکتر کواکبیان در پایان ممنوعیت نمایندگی بیش از سه دوره متوالی را خلاف قانون اساسی ندانست.