برخوردهای دوگانه در عالم رسانه و مطبوعات قابل توجیه نیست

رئیس خانه مطبوعات کشور در اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های آذربایجان شرقی:

برخوردهای دوگانه در عالم رسانه و مطبوعات قابل توجیه نیست

ظاهرا هیچ نظارتی بر واردات کاغذ با ارز 4200 تومانی صورت نگرفته است
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عده‌ای کاغذ ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده ولی آزاد فروخته‌اند و جای تاسف دارد که کسی نظارت نداشته است.

 

دکتر مصطفی کواکبیان پیش از ظهر دیروز در اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری در تالار خاقانی تبریز اظهار کرد: خانه مطبوعات تنها تشکل صنفی، سراسری، جامع و دموکراتیک غیردولتی است.

 

وی با بیان اینکه از بین ۵ هزار و ۵۰۰ نفر عضو خانه مطبوعات، ۷ نفر از هر استان به عنوان هیات مدیره انتخاب می‌شوند، گفت: دو سال برای ثبت اساس‌نامه خانه مطبوعات با وجود سنگ‌اندازی‌های زیاد تلاش کردیم و در نهایت دو ماه پیش انجام گرفت.

 

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه بنده یک فرد سیاسی هستم ولی در خانه مطبوعات موضوع سیاسی مطرح نیست، گفت: همه رسانه‌ها در خانه مطبوعات عضو دارند و اصلا خط و ربط و جناح در آن مطرح نیست.

 

وی ابراز کرد: از همه صنوف در بخش رسانه در خانه مطبوعات عضو داریم و بدون وابستگی دولتی در حال فعالیت هستند.

 

 

رئیس خانه مطبوعات کشور خاطرنشان کرد: مادر همه تشکل‌های صنفی مطبوعاتی، خانه مطبوعات است و اندکی بودجه ارتباطی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم برای هر استان‌ دارد.

 

وی افزود: ۲۸۰ نفر عضو خانه مطبوعات استان آذربایجان‌شرقی هستند.

دکتر کواکبیان با اشاره به فعالیت‌هایی در خصوص بیمه و امنیت شغلی خبرنگاران در مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش شده تا با کمک سایر نمایندگان، یارانه ۲۳۲ میلیارد تومانی لایحه دولت برای بودجه مربوط به نشر و کتاب و مطبوعات را تبدیل به ۲۸۵ میلیارد تومان کنیم.

 

وی افزود: سال گذشته کاغذ برای مطبوعات ۳ هزار تومان خریداری می‌شد ولی الان به قیمت ۱۵ هزار تومان هم پیدا نمی‌شود و به عبارتی رسانه‌های مکتوب آرام آرام دارند می‌میرند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: ۲۶۰ هزار تن کاغذ مطبوعات با یارانه ۴۲۰۰ تومان وارد کشور شده است ولی بنده به عنوان رئیس خانه مطبوعات اگر دیدم حتما شما هم می‌بینید.

 

وی ادامه داد: به عنوان خانه مطبوعاتی حق این را داریم که برای شفاف‌سازی کاغذ وارد شده، سوال کنیم.

 

دکتر کواکبیان تاکید کرد: من یقین دارم که عده‌ای کاغذ ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده ولی آزاد فروخته‌اند و جای تاسف دارد که کسی نظارت نداشته است.

 

وی خطاب به مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما  خبرنگارانی داریم که زیر ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند ولی دم نمی‌زنند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: خبرنگاران استرس و سختی کار دارند ولی گاهی قوه قضائیه آنها را به دادگاه کشانده و مدیرکلی ساعت‌ها آنها را پشت در نگه می‌دارد و با این حساب حداقل امکانات نیز برای آنها فراهم نمی‌شود

وی در ادامه به برخورد دوگانه با رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: ما به ترامپ خرده می‌گیریم  که ابله است و چیزی نمی‌فهمد ولی به استانداردهای کشور اعتقاد دارد.

 

دکتر کواکبیان ادامه داد: برخورد دوگانه به گونه‌ای است که آمریکا تروریست پروری می‌کند ولی سپاه ما که با تروریست مبارزه می‌کند را جزو تروریست می‌دانند.

 

وی بیان کرد: چرا از ورود برخی کتاب‌ها به نمایشگاه کتاب جلوگیری شد؟ چرا به کتابی مجوز می‌دهید و بعدا اجازه توزیع نمی‌دهید؟

 

نماینده مردم تهران در مجلس اذعان داشت: در کشور ما تا رهبر معظم انقلاب تذکری ندهند، این آقایان هیچ تکانی به خود نمی‌دهند.

 

وی با تاکید بر اینکه گریز از قانون، خطاست و جای بحث ندارد، گفت: خبرگزاری‌ای بدون اعلام دولت، کشور را در رابطه با سهمیه‌بندی بنزین به تلاطم می‌اندازد و کسی به آن خبرگزاری کاری ندارد ولی یک خبرنگار وقتی انتقادی از مسئولی دارد به قبای خیلی‌ها بر می‌خورد که این امر نشان از برخورد نامناسب و غلط دارد.

 

دکتر کواکبیان با اشاره به جمله‌ای از شهید دکتر بهشتی افزود: امیدوارم در ماه رمضان علاوه بر تقوای پرهیز، همگان تقوای ستیز هم داشته باشند و در تعیین یارانه، بودجه، جلوگیری از اختلاس و غیره توجه کافی شود.