مصطفی کواکبیان | گفت‌وگو با ایرنا

با رفتارها و گفتارهای خود سوژه دست دشمن ندهید

خطاب به منتقدان برجام:

با رفتارها و گفتارهای خود سوژه دست دشمن ندهید

صداوسیما درباره پیروزی دیپلماتیک ایران علیه آمریکا بهتر عمل کند
نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حفظ انسجام در داخل برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا خطاب به منتقدان برجام و دستگاه دیپلماسی گفت: اگر از برجام ناراحت هستید فعلا ناراحتی خود را نگه دارید و با رفتارها و گفتارهای خود سوژه دست دشمن ندهید.
«مصطفی کواکبیان» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره نشست شورای امنیت سازمان ملل و ناکامی‌های آمریکا علیه ایران گفت: استفاده از مکانیسم ماشه عملا برای آمریکا مقدور نیست و این کشور نمی‌تواند تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.

دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ معاهده برجام، اگر یکی از هفت عضو طرف برجام بخواهند شکایتی را مطرح کنند، ظرف 61 روز فرصت بررسی وجود دارد و بعد از آن هم به حالت اول بر می‌گردد. آمریکا بیش از دو سال است که از این توافق خارج شده است و با هیچ مبنای حقوقی نمی‌تواند از ظرفیت‌های برجام استفاده کند.
وی یادآور شد: براساس برجام تحریم تسلیحاتی ایران اکتبر پایان می‌پذیرد و ما می‌توانیم نیازهای تسلیحاتی خود را از خارج تامین کنیم و آمریکایی‌ها به هیچ شکلی نمی‌توانند به استناد قطعنامه ۲۲۳۱ و یا بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام اقدامی علیه ما انجام دهند.
کواکبیان گفت: در نشست اخیر شاهد شکست مفتضحانه دیپلماتیک آمریکا بودیم به طوری که ۱۳  عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رای مخالف و ممتنع دادند و این دوره جدیدی از تحولات نظام بین‌الملل است. آمریکا بعد از این ناکامی می‌خواهد به شیوه دیگری علیه ایران وارد شود، اما نتیجه آن از هم اکنون مشخص است و تلاش‌های این کشور به نتیجه نمی‌رسد.
نماینده پیشین مردم تهران اظهارداشت: هم کشورهای عضو شورای امنیت و هم رئیس دوره‌ای شورای امنیت گفته‌اند که آمریکا را در اقدام جدید علیه ایران همراهی نمی‌کنند.  کشورهای اروپایی، روسیه و چین هم اعلام کردند که به هیچ نحو با طرح جدید آمریکا همراهی نمی‌کنند.
کواکبیان با اشاره به اظهارات گروه‌های سیاسی داخل کشور و منتقدین دولت در مورد اقدامات آمریکا علیه ایران اظهار داشت: ما نباید در شرایطی که در حال مقابله با آمریکا هستیم، ‌از خود علائمی بروز دهیم که بگویند اختلاف  وجود دارد بلکه باید انسجام  بیشتری در کشور وجود داشته باشد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه افزود: افراطیون داخلی عملا در زمین ترامپ، نتانیاهو و آل سعود بازی می‌کنند و حرف‌های آن‌ها را می‌زنند و اقداماتی همسو با آمریکایی‌ها انجام می‌دهند.
وی یادآور شد: «جان بولتون» ضد ایرانی‌ترین شخصیت آمریکایی می‌گوید آمریکایی‌ها نمی‌توانند از مکانیسم ماشه استفاده کنند، اما برخی در داخل کشور سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا می‌شوند و می‌گویند آمریکا از این ابزار استفاده می‌کند.
نماینده سابق مجلس گفت: طرح‌هایی در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود که در صورت استفاده آمریکا از مکانیسم ماشه، ایران باید از برجام و یا NPT خارج شود. به کار بردن عبارت مورد استفاده آمریکا یعنی ما عملا در زمین آنها بازی می‌کنیم یعنی آمریکایی‌ها می‌توانند از این مکانیسم استفاده کنند در حالی که این امکان ‌اصلا برای آمریکایی‌ها وجود ندارد.
این فعال رسانه‌ای افزود: در شرایطی که آمریکا با فشار حداکثری و تحریم‌های ظالمانه می‌خواست ملت ایران را وادار به تسلیم کند، ما با اقتدار دیپلماتیک توانستیم اتفاقی را رقم بزنیم که در تاریخ  شورای امنیت در مورد طرح‌های آمریکایی بی‌سابقه بود. در چنین شرایطی همه باید از دستگاه دیپلماسی کشور حمایت کنیم  و متعهد باشیم و بگوییم استفاده از مکانیسم ماشه یا هر ابزاری  علیه ایران محکوم است.
دبیر کل حزب مردم سالاری  با بیان اینکه همه جناح‌های سیاسی با هر سلیقه‌ای باید با اقدام آمریکا مقابله کنند، گفت: با آنکه چیزی از برجام نمانده است اما همین مقدار هم می‌تواند برای پیروزی بر اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران به ما کمک کند.

وی اضافه کرد: ما نباید به خاطر دستمال، قیصریه را آتش بزنیم. اگر از برجام ناراحت هستید فعلا ناراحتی خود را نگه دارید و با رفتارها و گفتارهای  خود سوژه دست دشمنان ندهید.

این نماینده سابق مجلس گفت: علی‌رغم همه مشکلات و تحریم‌ها و شیوع کرونا، ملت ایران باید بتواند همچون گذشته، در این صف‌آرایی مجدد آمریکا هم پیروزمندانه خارج شود. ما باید بتوانیم در عرصه دیپلماسی به منافع ملی توجه کنیم و در این موضوع  مسائل حزبی را وارد نکنیم.
این استاد دانشگاه با اشاره به رای ممتنع کشورهای اروپایی به قطعنامه پیشنهادی آمریکا گفت: اتحادیه اروپا مخالف یکه‌تازی و اقدامات نابخردانه دونالد ترامپ است. رای ممتنع اروپاییان به خاطر تعهداتی است که در مقابل برجام دارند و باید به این تعهدات پایبند باشند.
عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآورشد: صدا و سیما باید این موضوع را برای مردم تبیین کند که آمریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه و هیچ قطعنامه جدیدی را ندارد. اگر صدا و سیما بهتر عمل کند شاید برخی افراطیون متوجه شوند که رای شورای امنیت شکستی برای آمریکا و پیروزی برای ملت ایران بوده است.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 4
دوست نداشتم: 5
میانگین امتیازات: 0.8
 

۲ دیدگاه در “با رفتارها و گفتارهای خود سوژه دست دشمن ندهید

ضمن عرض سلام و خسته نباشید
بنده مدتها بود میخواستم به نحوی با شما و یا تشکیلاتی وابسته با شما تماس بگیرم شاید ان شاءالله این نظر بنده به سمع و نظر حضرت عالی برسد،
مدتی بنده که پیگیر اخبار سیاسی بودم با خواندن تحلیل های از صحبت های حضرت عالی نظر مثبتی به شما نداشتم، تا اینکه با پدرم مشغول گوش کردن رادیو بودیم که سخنانی از شما در رادیو پخش شد و پدر با در خواست من برای تعویض موج رادیو علت را جویا شدن و بنده تحلیل ها رو عنوان کردم که پاسخی دریافت کردم که اصلا انتظارش را نداشتم، پدر از بنده پرسیدن آیا تا به حال به سخنرانی ها، مقالات یا مصاحبه های شما رجوع کرده ام یا خیر که البته جواب منفی بود و ایشان گفتند شایسته شیعه علی (ع) نیست سخنی رو نشنوه و در مورد صاحب سخن قضاوت کنه و از بنده خواستند بخاطر اشتباهاتی که در مورد شما به سبب بدگوی از حضرت عالی بوده از شما پوزش بطلبم.
البته بنده در در هر مجلسی که از شما سخنی به ناروا گفته ام، غیر حضوری از شما عذرخواسته ام و نزد مستمعین تا حد امکان بر جهل خود در زمان عنوان مطلب معترف بوده ام، ولی خوب لعنت بر زبانی که بیهوده در دهان بچرخد .
بدین وسیله ملتمسانه از حضرت عالی پوزش میطلبم و امید دارم اینجانب را حلال بفرمائید.
خداوند به شما سلامت و توفیق روز افزون عنایت بفرماید ان شاءالله

گزینه های احتمالی کاندیدا انتخابات ریاست جمهوری سال 1400:
طیف اصول گرا:
1 – محمد باقر قالی باف: به خاطر شرایط خاص کشور و فشار خیلی سنگینی که بر مجلس شورای جناحی وجود دارد حتی اگر هم بخواهد اما شخص رهبر نظام پیش تر ممانعت کردند…
(اگر تک کاندیدا بیاید)
(رای آور است)
(با سید مصطفی محقق داماد نمی تواند رقابت کند و قطعا شکست می خورد)
(با علی مطهری هم نمی تواند رقابت کند و قطعا شکست می خورد)
(با محمد رضا عارف می تواند رقابت کند و احتمال پیروزی 50 درصد خواهد بود)
2 – ابراهیم رئیسی: به خاطر شرایط خاص کشور، انتصاب از طرف رهبر نظام به مدت یک دوره ی 5 ساله و احتمالا دو دوره ای هم بشود و حتی اگر هم بخواهد اما رهبر نظام پیش تر ممانعت کردند…
3 – (اگر تک کاندیدا بیاید)
(رای آور است)
(با سید مصطفی محقق داماد نمی تواند رقابت کند و قطعا شکست می خورد)
(با علی مطهری هم نمی تواند رقابت کند و قطعا شکست می خورد)
(با محمد رضا عارف می تواند رقابت کند و احتمال پیروزی 50 درصد خواهد بود)
3 – محمود احمدی نژاد: شخص رهبر نظام پیش تر ممانعت کردند و باز به شدت ممانعت خواهند کرد)
4 – تمام گزینه های نظامی و آخوند و … اصول گرا جز غلام علی حداد عادل که بنا بر دلایلی استثنا دارد که به نوعی قبلا در انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت داشتند و نتوانستند با وجود مشارکت بالا اعتماد اکثریت را جلب کنند
به هیچ عنوان نمی توانند حتی 30 درصد آرا کلی و حتی 5 درصد آرای خاکستری را به دست بیاورند و قطعا شکست سنگین تری خواهند خورد…
تنها گزینه ی نهایی جناح اصول گرا که می تواند واقعا آرای عمومی بیش تری را کسب کند باید فردی باشد که ارتباط خاصی با احزاب تند رو جناح اصول گرا مثل جبهه ی پایداری انقلاب اسلامی نداشته باشد و حتی اعلام برائت هم کند…
1- غلام علی حداد عادل
و دیگر هیچ
که مورد اعتماد اغلب احزاب جناح اصول گرا و مردم هست اما توانایی جلب و جذب حتی 5 به حروف پنج درصد آرای خاکستری(منتقد نظام – موافق منتقد نظام – مخالف منتقد نظام) را هم ندارد.
گزینه های جریان وسط دو جناح سیاسی اصلی کشور یعنی جریان اعتدال: هیچ یک از کاندیداهای تک یا جمعی ان ها حتی 20 درصد آرای کلی و 0 به حروف صفر درصد آرای خاکستری را هم کسب نخواهند کرد و شکست به مراتب سنگین تری خواهند خورد.
کاندیداهای جناح اصلاح طلب:
1 – سید مصطفی محقق داماد(اگر واقعا به این نتیجه ی واقعی و حقیقی برسد که باید بیاید و زمان واقعی آمدن او فرا رسیده است که حتما و قطعا خواهد آمد)
2- علی مطهری
هیچ یک از کاندیداهای دیگر حالا از احزاب اصلاح طلب یا ائتلافی مثل به ترتیب محمد رضا عارف و اسحاق جهان گیری هم حتی 40 درصد آرای کلی و 20 درصد آرای خاکستری را هم نمی توانند کسب کنند و احتمال شکست هم در مقابل حتی غلام علی حداد عادل وجود دارد…
اگر از جناح اصول گرا غلام علی حداد عادل و از جناح اصلاح طلب به ترتیب سید مصطفی محقق داماد و اگر بنا بر دلایلی حضور نیافت علی مطهری کاندید رسمی و نهایی باشند با وجود کاندیداهای رای شکن از هر جناح سیاسی دیگر اما قطعا اصلاح طلبان پیروز نهایی خواهند شد البته با اختلاف کم
تنها راه حل و حتی شانص پیروزی قطعی جناح اصلاح طلب:
1 – سید مصطفی محقق داماد
2 – علی مطهری
فقط تک کاندیدا و یا اگر سید مصطفی محقق داماد کاندید اصلی و نهایی بود علی مطهری کاندید پوششی مکمل و پایان روز تبلیغات انصراف دهد به نفع او
یا علی مطهری تک کاندید بیاید و واقعا احزاب مختلف جناح اصلاح طلب از او حمایت ویژه کنند
مهم تر ان که فقط این دو کاندیدا توانایی خاص جلب و جلب آرای خاکستری که رقم خیلی بالایی و حتی حدود 30 درصد از افراد واجد شرایط رای دهنده در سال 1400 را دارند را خواهند داشت و این به نفع حتی نظام است که سید مصطفی محقق داماد که مورد اعتماد شخص رهبر نظام هم بود و هست و حتی علی مطهری را مصلحتی هم که باشد تایید صلاحیت کند و به قول خود آن ها جام زهر را بنوشد چون اگر مشارکت زیر 40 درصد باشد ان هم برای انتخابات ریاست جمهوری که یک منتخب در کل کشور دارد با وجود انتخابات موازی شوراها باز هم چالش خیلی جدی برای بقای نظام فعلی پیش خواهد آمد و باید اقتاع آرای خاکستری حداقل اتفاق بیفتد تا شاید فشارهای اجتماعی و … کاهش پیدا کند و نظام بتواند نفس راحت بکشد و تا زمان رحلت رهبر فعلی نظام هم دوام بیاورد…
نظام برای حداقل حفظ کشور و حفظ نظام اجتماعی باید امتیاز بدهد و اگر خساست کند دیگر حتی شخص خود رهبر نظام هم این مسائل را و این تحلیل ولو کم را مطمئنا می داند و این بار استثنائا بر خلاف خواست تند روهای جناح اصول گرا و بر خلاف بر اندازها قطعا از کاندیدای نهایی جناح اصلاح طلب غیر مستقیم حمایت خواهد کرد و سیاست هم دقیقا یعنی همین…
البته سید مصطفی محقق داماد و علی مطهری هر کدام حرف هایی برای گفتن داشتند و دارند که مناظره ها را باید جدی تر و آزاد تر پخش شود هر چند کاندیداهایی نظیر سید مصطفی محقق داماد و علی مطهری و غلام علی حداد عادل افراد خوب و قابل اعتماد و با فرهنگ و با اخلاقی بودند و هستند و همیشه ملاحظات را رعایت کردند و می کنند و می توانند ملت و کشور و نظام را نجات دهند و موجب رفع سایر بحران ها و مشکل ها و معضل ها و … و توسعه ی همه جانبه ی ایران در پرچم واحد خود باشند. انشا الله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *