دکتر کواکبیان | صحن علنی مجلس دهم

آقایان دلسوز! طرح شما برای بهبود معیشت مردم و مقابله با کرونا کجاست؟!

کواکبیان در موافقت با بررسی اولویت طرح اصلاح موادی از آئین‌نامه داخلی مجلس در مورد نحوه معرفی حقوقدانان شورای نگهبان:

آقایان دلسوز! طرح شما برای بهبود معیشت مردم و مقابله با کرونا کجاست؟!

مجلس در راس امور باید بتواند حقوقدانان شورای نگهبان را واقعا انتخاب کند
دکتر مصطفی کواکبیان در موافقت با بررسی اولویت طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس گفت: من تشکر می‌کنم از عزیزی که به عنوان مخالف صحبت کرد، چراکه جانا سخن از زبان ما میگویی. ایشان می‌فرماید که اولویت مردم معیشت است، اولویت کروناست. خب شما عزیزان طرح بیاورید ببینیم ما تصویب می‌کنیم یا تصویب نمی‌کنیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: این چه حرفی است که تا هر جایی دوستان مشکل دارند، می‌گویند آقا اولویت ما این نیست.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس گفت: امروز صبح ما آمدیم و چقدر وقت گذاشتیم. آقا به جای واژه سرویس بنویسید خدمت، به جای واژه کولر بنویسید خنک کن. خب اینها اولویت است یا اینکه به مساله اساسی مثل بحث انتخاب حقوقدانان محترم شورای نگهبان بپردازیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: دوستان مدام می‌گویند اولویت مردم چیز دیگری است. بسیار خب. ما هم بین مردمیم. به خدا قسم در همین دو سه روزه چقدر با ما تماس گرفتند و گفتند که درود بر شما؛ چقدر دارید طرح‌های خوبی الان تصویب می‌کنید. همین مردم به ما می‌گویند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: شما توجه بکنید ما اینجا حرف بی‌ربطی که نمی‌خواهیم بزنیم. می‌گوییم وقتی که می‌خواهند حقوقدان‌های شورای نگهبان، معرفی بشوند حتما بیشتر از تعداد مورد نیاز مثلا دوبرابر باشد. آیا این حرف بدی است؟
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس گفت: از بین رشته‌های مختلف حقوقی دو برابر معرفی بکنند و نمایندگان هم بتوانند از بین آنها امکان بهتری برای انتخاب داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است رئیس محترم قوه قضائیه نفر جایگزینی بگوید، قبل از اینکه در دستور کار قرار بگیرد این نفر جایگزین را معرفی بکند. این حرف خیلی سختی نیست که عزیزان می‌گویند که این اولویت نیست؟
کواکبیان گفت: خیلی ساده ما از همه همکاران محترم خواهش می‌کنیم توجه بکنید اگر این آیین‌نامه اصلاح بشود، مثلا سه سال دیگر ممکن است انجام بشود، هم حداقل یک یه نظم و نسقی خواهد داشت و هم رئیس قوه قضائیه می‌تواند بهتر از قبل تعدادی را معرفی بکند که این انتخابش بهتر باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح کرد: خب چرا گفتند توسط مجلس انتخاب شود، اگر قرار بود به همان اندازه مورد نیاز را مطرح می‌کردند و مجلسی‌ها هم رای می‌دادند و یک صلواتی هم می‌فرستادند و تمام می‌شد و می‌رفت. بحث این است که انتخاب صورت بگیرد و انتخاب توسط مجلسی که قرار است در راس امور باشد، صورت بگیرد و ضمنا آقای رئیس این تکلیف را داشته باشد یعنی رئیس قوه قضائیه که معرفی می‌کند قبل از اینکه در دستور هفتگی مجلس قرار بگیرد بتواند انصراف هر یک از اعضا را مطرح کند والا وقتی در دستور قرار گرفت وسط راه یک دفعه نگویند که یه نفر جایگزین شد یا عوض شد. این خیلی شفاف است. من از همه عزیزان خواهشم این است که مثل مصوبات دیگر همکاری بکنند و به این اولویت رای دهند.